İran Gerçekleri

Yaptırımlara Rağmen 120 Yeni İlaç Üretildi

İran Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Mehdi Pirsalihi, son bir yılda yaptırım şartlarına rağmen ülkede 120 yeni ilaç üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında İran’da ilaç piyasası hakkında açıklama yapan Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Pirsalihi, hali hazırda İran piyasasında ilaçların yüzde 97 kadarı yerli ilaçlar olduğunu, bu oran ülkeye dayatılan yaptırım şartlarına rağmen onur kaynağı sayıldığını belirtti.

Bundan bir süre önce de İran Tıbbi Malzeme İhracatçıları Birliği Sekreteri Muhammed Rıza Kumpani de bir açıklama yaparak İran’da üretilen tıbbi malzemelerin 50 ülkeye ihraç edildiğini belirtmişti.

İran İslam Cumhuriyeti tıbbi teçhizat ve malzemelerin ve özellikle çeşitli ilaçların üretiminde öncü ülkelerden biridir.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de ülkesi tek yanlı olarak Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladı ve İran’a dayatılan ve bu anlaşma çerçevesinde kaldırılan nükleer yaptırımların iki aşamada yeniden dayatacaklarını belirtti. Bu yaptırımlar ise doğrudan İran milletini hedef alıyor, fakat Washington yönetimi bu gerçeği inkar etmeye çalışıyor.

https://irangercekleri.net/sehadetinin-54-yilinda-malcolm-x/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı