Dünya Haberleri

Yahudi Karşıtlığı ABD İçin İran Aleyhinde Yeni Bahane

İran İslam Cumhuriyeti’nde İran’daki yahudilerin temsilcisinin İran’da yahudi toplumunun durumunun son derece iyi olduğunu bildirmesine rağmen Amerika, İran’ın yahudi karşıtlığıyla suçladı.

Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, ABD’nin İran aleyhindeki düşmanca siyasetlerinin devamında, dün yaptığı açıklamada, 40 yıl önce yargılanması sonucu İsrail adına casusluk yapmakla suçlu görülen ve idam cezası alan bir kişinin ismini anarak, İran aleyhinde asılsız suçlamada bulundu.

Ortagus, açıklamasında İran’ı Yahudi karşıtı olmakla suçlarken ‘bu ülke kişileri dini açıdan hedef almaktadır’ iddiasında bulundu.

ABD’li yetkilinin bu açıklaması, İran İslami Şura Meclisi’nde Yahudileri temsil eden milletvekili Siyamek Moreh Sedgh’ın İran’da yahudilerin dini ve kültürel açıdan hiç bir sorunlarının olmadığını bildirmesinin ardından yapılıyor.

Siyamek Moreh Sedgh, İran’ın Yahudilere karşı olmadığını aksine siyonizm karşıtı olduğunu ve İran’daki Yahudilerin durumlarının Avrupa’dan daha iyi olduğunu bildirdi.

İranlı Yahudilerin milletvekili ve tanınmış simaları, İran’da kendilerine yönelik kısıtlama yapıldığı ve dini hakların olmadığı yönündeki iddiaları bu zamana kadar reddetmelerine rağmen başta ABD olmak üzere siyonist çevreler ve İran İslam Cumhuriyeti düşmanları sürekli olarak bu konuda asılsız suçlamalarda bulunuyorlar.

https://irangercekleri.net/pakistanda-sunni-ve-sii-islami-hareketlerden-ortak-kudus-gunu-aciklamasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı