İran Gerçekleri

Trump’ın İran Hakkında Tarihe Aykırı İddiası

Amerika Başkanı Donald Trump tarihî gerçeklere aykırı duran bir iddiada bulunarak İranlılar hiç bir savaşı kazanmadıklarını ve hiç bir müzakereyi de kaybetmediklerini ileri sürdü.

Son haftalarda türlü yollardan İran’la müzakere etme talebini dile getiren ABD Başkanı Trump, Salı günü attığı tweetinde şöyle yazdı:

Unutmayın, İranlılar hiç bir zaman hiç bir savaşı kazanmadı ve hiç bir zaman hiç bir müzakereyi kaybetmediler.

ABD Başkanı Trump geçen hafta da kendince insaflı tabir ettiği bir anlaşmaya varmak için acelesi olmadığını söylemişti.

Trump bir başka konuşmasında da İran’da nizamı değiştirme peşimde olmadığını ve sadece yardımcı olmak ve iş birliği yapmak istediğini iddia etti.

Beyaz sarayın İran ile müzakere etmeye hazır oldukları yönündeki çabalarının devamında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da geçen gün Tahran’ı ziyaret etmek istediğini dile getirmişti.

Bu arada New York Times gazetesi, Trump’ın İran ile müzakere önerileri ciddi olmadığını, Trump kendi yönetiminin politikalarını diplomasi ile askeri tehdit arasında bir yere yerleştirmeye çalıştığını ve pratikte hiç birini uygulamak istemediğini yazdı.

Gazete, Trump ve takımı bir yandan bölgeye askeri güç, savaş gemisi ve bombardıman uçakları sevk ettiklerini ve öbür yandan da askeri çatışma istemediklerini ve sadece müzakere etmek istediklerini ileri sürdüklerini belirtti.

https://irangercekleri.net/imam-rizanin-mubarek-dogum-yil-donumunde-iran-cosku-ile-kutladi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı