Hizbullah

Siyonist Rejimin Lübnan Sınırındaki Hareketliliği

Lübnan medyası yayınladığı haberde;”Siyonist Rjim askerleri, Lübnan ve işgal edilmiş Filistin toprakları sınırında Güney El Adeyse şehrinin karşısında 25 beton bloğu yerleştirmiştir. Bu blok yerleştirme ise ihtilaf konusu olan sınır bölgelerinde yapılmıştır. “açıklamasında bulundu.

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun başkanlığı ile olağanüstü oturum düzenleyerek şöyle bir bildiride bulundu:”Güney sınırlarındaki Siyonist Rejim girişimleri Lübnan toprağına tecavüz ve BMGK 1701 sayılı kararının açık bir ihlalidir.

Lübnan her zaman Siyonist Rejimi 1701 sayılı kararı çiğnemesinden dolayı eleştirip uluslararası çevrelerde bu konuda şikayette bulunmuştur.

1701 sayılı karar, Siyonist Rejim İsrail’in 2006 yılında Lübnan topraklarına tecavüz ettiği sırada BMGK tarafından ateşkes ilan edilmesi için hazırlandı. Bu karara göre Siyonist Rejim Lübnan aleyhinde her türlü hasmane girişimden ve saldırganlıktan sakınmalıdır.

Buna karşın Siyonist Rejimin Lübnan sınırında işgal topraklarındaki provokatif ve hasmane girişimleri son yıllarda daha da şiddetlenmiştir.

Lübnan haber portallarından El Ahd haber sitesi Charle Nadir’in kaleminden şöyle bir yazı yayımladı:”Siyonist Rejimin son yıllarda daha da şiddetlenen ve BMGK 1701 sayılı kararının da ihlali olan Lübnan hava sahasına yönelik gerçekleştirdiği aralıksız ihlalleri bir kenara bıraksak bile Siyonist Rejimin Lübnan sınırındaki hareketliliğinin artması göz ardı edilemez. Bu askeri hareketlenme, mavi çizgi hizasında yer alan şeritlerin yanında kurulan denetleme kameraları, sensörler ve casusluk sistemleridir.

Siyonist Rejim bu girişimlerin yanı sıra sınır noktalarında denetleme ve ateş etme kuleleri de kurmuş ve bu kulelerde hafif silahlar ve denetleme kameraları yerleştirmiştir. Böylece Siyonist Rejim bu girişimleri ile, hasmane siyasetlerini yürütme peşindedir.

Kimilerine göre iç ve dış arenada birçok sorun ile yüz yüze kalan Siyonist Rejim, askeri ortam yaratarak kışkırtıcı girişimlerde bulunmak sureti ile bir şekilde güç gösterisinde bulunup iç ve dış arenada kamuoyunu saptırmak istiyor.

Siyonist Rejimi ordusunun Lübnan sınırlarındaki maceracılığı, Lübnan’ın yeni hükümetinin kurulmasında yaşanan gecikmeden doğan siyasi krizin yaşandığı bir ortamda gerçekleştirilmektedir.

Siyonist Rejim hali hazırda, Lübnan’ın Başbakan Saad Hariri’nin ihmali yüzünden bir türlü belirsizlik ve siyasi oybirliğinin olmamasının göstergesi olan kabineyi oluşturamaması sebebinden dolayı kriz yaşadığı bir dönemde kendi sultacı hedeflerinin peşine düşmüştür. Bu yüzden Lübnanlı gruplar ve partiler mevcut durumun devam etmesi konusunda uyarıda bulunarak Siyonist düşmanın Lübnan toprak birliğine karşı entrikaları ve onun siyasi, diplomatik ve askeri varlığı ile mücadele etmek ve iç sorunların çözülmesi ve Lübnanlılar arasında birliğin oluşması için yeni Lübnan hükümetinin oluşturulması sürecinin hızlandırılması gerektiğine vurgu yapmaktadır.

Gerçekte bu siyasi belirsizlik Lübnan’ın Siyonist Rejime karşı uluslararası çevrelerde şikayette bulunmasına veya eski şikayetlerinin peşine düşmesine engel oluşturmuştur. Bölge gelişmeleri ise Siyonist Rejiminin Lübnan’a karşı yayılmacı siyasetleri ve entrikalarının bitmek bilmediğini göstermektedir. Bu durumda Lübnan’daki direniş ruhu canlı tutulmalı ve Siyonist Rejimine karşı direniş eksenli kapsamlı savunma siyasetinin hazırlanması geçmişe göre daha da zaruri görünüyor.

https://irangercekleri.net/iran-bilimsel-buyume-hizinda-dunya-birincisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı