HizbullahSeyyid Hasan Nasrullah

Seyyid Hasan Nasrullah’tan ABD’nin Son Uygulamalarına Eleştiri

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah 26 Mart’ta yaptığı konuşmada Amerika yönetiminin Batı Asya bölgesine yönelik uygulamalarını sert bir dille eleştirdi.

Amerika yönetimi son haftada Batı Asya bölgesinde iki önemli adım attı. Bu adımlardan biri ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun başta Lübnan olmak üzere bölgeye ziyareti ve ikinci adım da korsan İsrail’in Suriye’ye ait olan Golan tepelerine hakimiyetini tanımasıydı.

Pompeo ise bölge ziyareti sırasında iki önemli hedefi, yani İranofobia ve Hizbullah korkusu yaratmayı takip etti. Ancak her iki hedefin Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah’ın sert eleştirisine sebep oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İran İslam Cumhuriyeti’ni bölgede teröre destek vermekle suçladı. Ancak Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah bu iddiaya gösterdiği tepkide, hem İran İslam Cumhuriyeti ve hem General Kasım Süleymaninin bölgede terör örgütleri ile mücadele sürecine yardımcı olduklarını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeonun Lübnan ziyareti esnasında İran İslam Cumhuriyeti’ni Lübnan’ın içişlerine karışmakla da suçladı. Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Nasrullahın ise ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve diğer Amerikalı yetkililerin bu tür açıklamalarını İran’ın Lübnan topraklarını siyonistlerin işgalinden kurtarmakta rol ifa etmesine bağladı ve bu iddialara gösterdiği tepkide, asıl Amerika’nın şimdiye kadar Lübnan’da ne gibi olumlu rol ifa ettiğini sormak gerektiğini belirtti.

Hizbullah korkusu yaratma çabası ve Nasrullah’ın tabiri ile Lübnanlı grupları birbirine karşı kışkırtmak, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Lübnan ziyareti sırasında izlediği bir başka hedefti. Ancak Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullahın, Hizbullah hareketinin Lübnan’da güvenliği temin etmekte ifa ettiği önemli rolünü anlatarak, Hizbullahın Trump yönetimini öfkelendirmekten sevinç duyduğunu belirtti.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullahın, Lübnan’ın ilerlemesini ve kalkınmasını engelleyen esas engel İsrail rejimi olduğunu, bu rejimi ise Amerika devletinin çok yönlü desteklediğini vurguladı.

Gerçi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeonun Lübnanlı tüm siyasi grupların ve şahsiyetlerin Hizbullah hareketine verdiği desteğin ardından bu ülkeden eli boş geri döndü, ancak Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah’ın dünkü açıklamaları da bu hareketin Lübnan’da en organize siyasi grup olduğunu ve bundan daha beter komploları da sağ salim geride bıraktığını ortaya koydu.

Nasrullah’ın eleştirilerinin ikinci boyutu ABD Başkanı Donald Trump’ın katil rejim İsrail’in Suriye’ye ait olan Golan tepeleri üzerindeki hakimiyetini tanımasına yönelikti. Nasrullahın bazı Arap ve İslam ülkelerinin liderlerinin Amerika yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ses çıkarmaması Amerika yönetimini ve Başkanı Trump’ı daha da küstahlaştırdığını, öyle ki Trump’ın yakında İsrail’in Batı şeria üzerindeki hakimiyetini tanımasına da şaşırmamak gerektiğini belirtti.

Nasrullahın, Trump’ın bu kararının uluslararası yasaların ihlali olduğunu, zira bundan önce BM güvenlik konseyinin 242 ve 497 sayılı kararnamelerinde İsrail’in Golan tepeleri üzerindeki hakimiyetini kesinlikle reddettiğini vurguladı.

https://irangercekleri.net/suriye-ordusu-idlibde-askeri-operasyon-baslatmaya-hazirlaniyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı