Seyyid Hasan Nasrullah

Seyit Hasan Nasrullah’ın, Amerika Komploları Hakkında Bilgilendiren Aşura Konuşması

Lübnan hizbullah hareketi genel sekreteri Arap yöneticilerin Amerika’ya tamamen bağlılıklarını eleştirerek, Ortadoğu’da günümüzde yaşanan kargaşanın Washington siyasetlerinin neticesi olduğunu söyledi.


Aşura münasebeti ile konuşan seyit Hasan Nasrullah’ın sözlerinin ekseni, Amerika siyasetleri ve Ortadoğu için sonuçlarından oluştu. Amerika Ortadoğu’da, bölge ötesi başlıca aktör olarak, bölgede yaşanan krizler ve istikrarsızlıkların başlıca sorumlusudur.

Ortadodğu’da özellikle son on yılda şiddetin bir parçası olan terör çeteleri ve özellikle IŞİD, Amerika tarafından üretilmiştir. Tabi ki bu konu Amerikalı yetkililer ve bizzat eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ve başkan Donald Trump tarafından defalarca itiraf edilmiştir. Tabi ki Seyid Hasan Nasrullah da dün geceki konuşmasında bu konuya vurgu yaptı.

Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri ayrıca “bu yılın, IŞİD terörün son yılı olacağını” da belirterek, “Suriye’nın kuzey doğu bölgelerinde bazı IŞİD çekirdeklerinin varlığının, Amerika’nın onlara verdiği destek yüzünden uzandığını” da altını önemle çizdi.

Siyonist rejimin siyasetleri ve davranışları ise Ortadoğu’da şiddetin bir diğer parçasını oluşturuyor. Siyonist rejim filisin ve Lübnan’a sayısız savaşlar dayatmasına ilaveten son yıllarda Suriye’ye karşı da savaşa başlamıştır. Üstelik site inşaatı ve Filistinlilerin arsalarını işgal ederek onları zorla göçe mecbur bırakması ise Ortadoğu’da şiddetin yayılması ve tırmanmasına sebep oluyor. Seyit hasan Nasrullah’a göre “israil’in 24 saat boyunca Amerika tarafından takviye edilmesi” ise korsan rejimin şiddet politikasının devam etmesindeki en önemli faktördür. Siyonist rejim Filistinlilere karşı zorunlu göç politikasının son örneğinde Han el-Ahmer sakinlerinin evleri yıkılarak göçe zorlanmalarına yaşanıyor.

Bu arada işgal topraklarındaki istatistik kurumu merkez bürosu, siyonist rejimin 2018’in Nisan ayından Haziran ayına kadar Batı Şeria’da 794 konut inşa ettiği, bu rakamın 2017’nin benzer dönemine kıyasla 3 kat artış gösterdiğini bildirdi.

Seyit Hasan Nasrullah’ın dün akşamki konuşmasındaki bir diğer önemli konu, Suriyeli Kürtler meselesidir. Suriyeli Kürtler, Washington’un üzerinde odaklandığı konulardan biridir. Amerika yönetimi Suriyeli Kürtleri kışkırtarak aynı yöntemi Irak Kürdistan bölgesinde de gerçekleştirerek, Irak’ta Kürtlerin ekseninde federal bir hükümet kurmaya çalışıyor. Bu yüzden Hizbullah hareketi genel sekreteri Suriyeli Kürtlere seslenerek onlardan Washington’a güvenmemelerini istedi ve onlara hitaben “Washington her pazarda muhtemelen sizi satacaktır” dedi.

Aslında Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri seyit Hasan Nasrullah dün akşamki konuşmasında İslam dünyasında ve Ortadoğu bölgesinde “uygarlıklar içinde çatışmaları”n Amerika’nın İslam dünyası ve Müslümanlarla ilgili siyasetlerinin sonucu biliyor. Lübnan Hizbullah genel sekreteri uygarlıklar içindeki çatışmaların Arap yöneticilerin Washington’a bağlılıklarının sonucu olduğuna işaretle, “bazı Arap ve Müslüman ülkelerde gerçek yöneticinin Amerika elçisi olduğunu” belirtiyor.

Aslında Arap yöneticilerinin çoğunun ömrü Amerika’nın desteğine bağlıdır, üstelik Amerika’ya bir dost ve müttefik olarak bakarken kendilerinden bir iradeye sahip değillerdir.

Fakat seyit Hasan Nasrullah “biz Amerika’ya bir düşman olarak bakıyoruz” dedi.

Bu yüzden seyit Hasan Nasrullah’ın da belirttiği gibi Amerika Ortadoğu’da aldığı askeri yenilgilerin ardınan şimdi bölgede Hizbullah’a karşı “psikolojik savaş” başlatarak, Hizbullah hareketine “içeriden” darbe vurmak istiyor.

https://irangercekleri.net/gida-yetersizliginden-dolayi-11-milyon-yemenli-cocuk-olum-riski-altinda/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu