İran Gerçekleri

Ruhani ve İmran Han’dan Ortak Bildiri

Pakistan Başbakanı İmran Han ve İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yayınladıkları ortak bildiride, iki ülke sınırlarının barış ve dostluk sınırları olmasına vurgu yapılırken terörizm tehdidine karşı mücadelenin de zaruri olduğuna vurgu yapıldı.

Yayınlanan ortak bildiride, nükleer anlaşmanın yürürlüğünün derhal tam olarak uygulanmasına vurgu yapılırken, iki ülkenin ticari ve iktisadi kuruluşlarının bu alanda ilişkileri yükseltmeleri için en üst düzeyde çaba göstermelerine vurgu yapıldı.

İran cumhurbaşkanı Ruhani ve Pakistan başbakanı İmran Han, ayrıca Afganistan’da güvenlik ve istikrarın sağlanması, bu ülkenin bağımsızlığının bölgenin barışına hizmet edeceğini belirtirlerken, Afganistan’da barışın sağlanması için bölge ülkeleri ve uluslararası toplumun ciddi çabasına da ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

Ruhani ve İmran Han ayrıca ‘Camu-Keşmir Meselesi’nin diyalogla halledilmesi gerektiğini bildirirlerken bu meselenin barışçı yollardan halledilmesinin bölge halkı ve BM Güvenlik Konseyi’nin bildirilerinden olduğunu bildirdi.

Filistin Meselesi’ne temas eden Ruhani ve İmran Han, bağımsız Filistin devletinin kurulması ve Filistinli mültecilerin topraklarına dönmelerinin Filistin halkının en tabii hakkı olduğunu bildirdiler.

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Pakistan başbakanı, dünkü görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

İki ülkenin ilişkilerini güçlendirmek için kararlı olduklarını belirten Ruhani, “Herhangi bir üçüncü ülke İran ile Pakistan arasındaki ilişkileri etkileyemez.” ifadesini kullandı.

İran-Pakistan sınır güvenliğinin önemine dikkati çeken Hasan Ruhani, iki ülkenin sınır güvenliği ve istihbarat alanındaki işbirliğini arttıracağını açıklayarak, “Görüşmede terörizmle mücadelede ortak hızlı tepki güçleri oluşturma konusunda anlaştık. ” açıklamasını yaptı.

Ruhani, “İran olarak Pakistan’ın petrol ihtiyacını karşılamaya ve daha önce yürüttüğümüz doğalgaz boru hattı projesini tamamlamak için gerekli adımlar atmaya hazırız.” dedi.

https://irangercekleri.net/bugun-iran-islam-cumhuriyetinde-ordu-gunu-etkinlikleri-duzenlendi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı