İmam Ali Hamaney

Rehber’in Bakışında ABD’nin Gerçek Mahiyeti

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei Çarşamba günü İslami Şura Meclisi Başkanı, milletvekillerini ve meclis çalışanlarını kabulünde Amerika’nın gerçek mahiyeti ve hedeflerini beyan etti.İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei Amerika ve uluslararası diğer zorbaların zati habasetinin her geçen gün biraz daha aşikar olduğunu belirterek şöyle buyurdu: Amerika’da binlerce masum çocuğun annelerinden koparılmasıı ile ilgili cinayetin görüntülerini izlemek, insanı gerçekten rahatsız ediyor, fakat Amerikalı yetkililer mutlak habasetle göçmen çocukları ebeveynlerinden ayırıyor.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei ellerinde en gelişmiş silahları bulunan bir kaç ülkenin bir limanı mazlum Yemen milletinin elinden çıkarmak için düzenledikleri kanlı ve cinayet düzeyinde saldırıları da, küresel zorbaların zati habasetinin bir başka örneği olduğunu belirterek şöyle devam etti: Bu beşeriyet düşmanları İran milletinin direnişi ve adalettalepliği yüzünden de İslam Cumhuriyeti nizamı ile de düşmanlık güdüyorlar, ancak İran milleti ilahi fazl ve iç dayanışmalarını korumakla Amerika ve diğer düşmanlara karşı zafer kazanacaktır.

Gerçekte İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin Amerika ve uluslararası zorbaların hakkındaki görüşü, beşeriyet düşmanlarının gerçek mahiyetini çok iyi tanıdığını ortaya koyuyor. Düşmanlar şeytani hedefleri ve sultacı düşünceleri çerçevesinde ve terörle mücadele bahanesi ile bölgenin siyasi haritasını değiştirmeye çalışıyor. Bu zümre şom hedeflerine ulaşabilmek için uluslararası konvansiyonlarda ve anlaşmalarda sözde meşru sayılan her türlü araç gereci ve yöntemi kullanmayı mübah sayıyor. Oysa bu konvansiyonlar ve anlaşmalardan bazıları sırf küresel zorba güçlerin başka ülkelerin üzerinde sultalarının malzemesi sayılıyor.

Bu yüzden İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei meclis Başkanı ve milletvekilleri ile görüşmesinde bu tür uluslararası konvansiyonlara ve anlaşmalara karşı akılcı bir tutum sergilemek gerektiğine vurgu yaparak şöyle buyurdu:

Uluslararası konvansiyonlar büyük güçlerin düşünce odalarında ve onların çıkarlarını temin etme doğrultusunda hazırlanıyor ve ardından bu devletlerin uydusu olan veya bu zorbalardan çekinen veya takipçileri olan ülkelerin bu konvansiyonlara katılmaları ile birlikte uluslararası boyut kazanıyor ve eğer İran gibi bağımsız bir devlet bu konvansiyonları kabul etmezse onların ağır eleştirilerine maruz kalıyor ve örneğin bu konvansiyonu 150 ülke kabul etmişken, siz onu nasıl reddedersiniz? gibi eleştiriler yöneltiliyor.

Ayetullah Hamanei, ancak İran’ın, sorunlu olan konvansiyonlara asla katılmak zorunda olmadığını, nitekim bu konvansiyonların iç yüzü bilinmiyorsa, onlara katılmak gerekmediğini vurguladı.
Her halükarda Ayetullah Hamanei’nin beyanatı zorba güçlerin komploları ile mücadelede üzerinde durulması gereken önemli ve anahtar noktaları içerdiği ortadadır, zira düşmanların hedefleri çok karmaşıktır ve insan hakları, terörle mücadele veya demokrasiyi savunmak gibi yalan iddiaların ardında saklanır.

Bu yüzden İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei İslami Şura Meclisi terörle mücadelede veya para aklama ile mücadelede gerekli yasaları bağımsız olarak çıkarması gerektiğini vurguladı.
Gerçekte İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin beyanatı bir nevi geçmişteki deneyimlerin ve yine Amerika’nın şimdiki davranışların gerçeklerin hatırlatılmasıdır. Bugün Amerika’nın uluslararası konvansiyonlara ve anlaşmalara yönelik umursamazlığı ve yükümlülüklerinden cayması açıkça ortadadır. Amerika Paris iklim anlaşmasından sonra şimdi de BM insan hakları konseyinden çekildi, üstelik bu kararının gerekçesi konseyin eli kanlı İsrail rejimini mazlum Filistin milletine yönelik cinayetlerini eleştirmesiydi.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin de belirttiği üzere, Amerika ve İran milletinin diğer düşmanları kelimenin tam anlamı ile zorbadır ve hiç kuşkusuz İran milleti bu tür zorbalara ve zorbalıklarına boyun eğmeyecektir.

https://irangercekleri.net/hizbullahin-hava-gucu-caydiriciligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı