Mezhepler

Pakistan Cemaat-i İslami: Filistin, Suriye, Irak, Yemen ve Keşmir meselelerinin çözümü Ümmetin Vahdeti’dir

akistan Cemaat-i İslami Hareketi Genel Sekreteri Liyakat Beluc, Pakistan halkının Suriye, Türkiye, Burma ve Keşmir’de artan terörden ve yaşanan katliamlardan derin endişe duyduğunu belirtti.
Pakistan Cemaat-i İslami’nin resmi web sitesinde yer verdiği habere göre;
Mekke’de; Hindistan, Türkiye ve Suriye’den giden bazı heyetlerle bir araya gelen Beluc, Mısır’da darbe rejiminin halk üzerinde kurduğu baskıya da değinerek, ümmet coğrafyasında yaşanan sıkıntılar hakkında açıklamalarda bulundu.
Müslümanlar için önemli bir konuma sahip tarihi şehir Halep’in yerle bir edilirken uluslararası toplumun sessizce izlediğini belirten Beluc, “Tüm bunlar yaşanırken, işgalci güçler Müslüman ülkelerine karşı savaşlarını sürdürürken İslam dünyasındaki ayrışma ise her geçen gün büyüyor” ifadelerini kullandı.
“Müslümanlara karşı nefret artarken, Müslümanlar birbirinden daha fazla nefret ediyor”
Her Müslüman ülkenin kendi halini ve kendini savunmayı düşündüğünü belirten Beluc, Müslümanlara karşı düşmanlığın yaygınlaşmaya ve artmaya devam ettiği bu zamanda, Müslümanların kendi aralarındaki düşmanlığın da buna paralel olarak arttığını belirtti. Beluc, “Müslümanlara karşı nefret artarken, Müslümanlar birbirinden daha fazla nefret ediyor” ifadelerini kullandı.
Filistin, Suriye, Irak, Yemen ve Keşmir gibi meselelerin çözümünün ‘Ümmetin Vahdeti’nden geçtiğini belirten Cemaat-i İslami Genel Sekreteri, İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunları çözmenin tek yolunun İslami öğretilere sarılarak ihtiyatlı olunmasından geçtiğini söyledi. Beluc, mezhepçiliğin, karşılıklı nefretin ve bencil yaklaşımların Müslümanlar karşısındaki en büyük düşmanlar olduğunu sözlerine ekledi.
Beluc, Kur’an ve Peygamberin Sünneti ile kurulacak güçlü bir bağın Müslümanları tek bir çatı altında toplayabileceğini belirtti ve “Pakistanlılar, dünyadaki tüm Müslümanların yaşadığı kederi yüreğinde hissediyor, dünyanın farklı yerlerinde bulunan Müslümanlar da Hint işgali altındaki Keşmirlilerin katledilmesinden rahatsızlık duymalıdır” ifadelerini kullandı.
islami analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı