Genel

Muallim: Suriye İçin Öncelik İdlib’i Kurtarmak

Suriye dışişleri bakanı Velid el’Muallim, Şam için önceliğin, İdlib eyaletini teröristlerin işgalinden kurtarmak olduğunu söyledi.

Suriye yönetiminin İdlib’i teröristlerden kurtarma ve temizleme konusunda kararlı olduğunu belirten Muallim, Suriye Anayasası Komitesi’nin de yakın bir tarihte çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Velid El’Muallim, Suçi anlaşmasına da temasla, şu ana kadar Türkiye cumhurbaşkanı ve teröristlerin bu zamana kadar Suçi anlaşmasına bağlı kalmadıklarını söyledi.

17 eylül tarihinde Erdoğan ve Putin, İdlib Zirvesi sonrası ortak basın toplantısı düzenlemiş ve Putin, “İdlib’te 15-20 kilometrelik silahsızlanma bölgesi kurulacak” demişti.

Erdoğan ise basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Muhalifler ve Suriye yönetimi kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık.” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise “15 Ekim’de silahsızlanma bölgesinde 15-20 km’ye kadar temas hattı üzerinde bir bölge kurmaya karar verdik. Erdoğan’ın teklifi üzerine bölgeden ağır silahlar da çekilecek.” dedi. Putin, bölgede Rus ve Türk askerleri tarafından ortak mekanizma kurulacağını bildirdi.

https://irangercekleri.net/debka-hizbullah-israile-yeni-bir-surpriz-hazirliyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu