Mezhepler

Mezhep, siyaset malzemesi değildir

IŞİD, hilafet iddiası ile dini tahrif etmeyi hedefliyor…
Eski Mısır Müftüsü Şeyh Ali Cuma, mezhep teriminin bazı gruplar için siyasi bir malzeme haline dönüştüğünün altını çizerek, “Mezhep kelimesini kullanarak kan dökmeyi, mezhepler arası savaş çıkarmayı ve tek bir ümmet olan Müslümanlar arasında tefrika çıkarmayı amaçlıyorlar. Ehlisünnet mezhepleri arasında farklılıklar olduğu gibi Ehlisünnet ve Şia arasında da görüş ayrılıkları olabilir” diye konuştu.
Şeyh Ali Cuma sözlerine şöyle devam etti:
“Her ne şekilde olursa olsun mezhepler arasındaki görüş ayrılıkları siyasete malzeme edilmemelidir. Hatta bazı gruplar bu farklılıkları kendileri için bir silaha dönüştürmeyi hedefliyor. Bu insanlar İslam’ın Müslümanlar için arz ettiği önemi çok iyi bildiklerinden dini, hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanıyor. IŞİD terör örgütü bu gruplardan sadece bir tanesidir.”
Mısır eski müftürü Şeyh Ali Cuma, IŞİD’in hilafet devleti iddiası hakkında ise şunları söyledi:
“Bu grupcuk, dinden ve bölgedeki mevcut durumdan suistifade ederek İslami hilafet iddiasında bulunuyor. Bu iddia tamamen boş ve batıldır. Zira IŞİD bu iddia ile dini tahrif etmeyi hedefliyor.
IŞİD ve El Kaide gibi aşırıcı gruplar, gerçek dine ve İslam fıkhına yabancıdır. İslam hukukunu anlamaktan acizdirler. Kan dökmeye odaklı bir inanca ve mantığa sahipler. Din düşmanlarının din aleyhindeki görüşlerini benimseyerek İslam’ı zayıflatmayı hedefliyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı