İftiralar-Cevaplarİmam Ali Hamaneyİran Gerçekleriİslami VahdetMezhepler

“Mezhebi ihtilafları körüklemek, düşmanın kılıcını keskinleştirmektir”

İslam İnkılâbı Rehberi : “mezhebi ihtilafları körüklemek, küfranı nimet ve düşmanın kılıcını keskinleştirmek” olduğunu belirtti.
İki âlemin kadınlarının en seçkini ve efendisi Hz. Fatıma Zehra (s.a) ve onun değerli evlatlarından rahmetli İmam Humeyni’nin (r.a) mübarek veladet yıl dönümü dolayısıyla, Ehli Beyt (a.s) şair ve meddahlarından kalabalık bir grup İmam Humeyni Hüseyniyesi’nde İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney tarafından kabul edildi.
İslam inkılâbı rehberi bu kabulde yaptığı konuşmada Hz. Fatıma Zehra’nın (s.a) mübarek veladeti ve bugünün rahmetli İmam Humeyni’nin veladetine denk gelmesi dolayısıyla tebrikte bulunarak, beşeri toplum için Hz. Fatıma Zehra’nın (s.a) hayatından alınacak büyük dersin, “gayret”, “çaba” ve “temiz yaşamak” olduğunu belirterek, “Dini toplantılar, din’in parlak yıldızlarının hayatlarından önemli derslerin açıklanmasından kendi has bir fırsattır ve sanatsal, bilinçlendirici, uyandırıcı, umutlandırıcı, vahdet bahşedici muhteva ve mazmun aktarılması ve dini törenlerde şer’i hudut ve sınırların korunmasıyla bu sorumluluk ve fırsatın İslam düşmanlarının karmaşık komplolarına karşı koymak, ayrıca İslam nizamı hedeflerinin ilerletilmesine adamak gerekir” dedi.
İslami Tayyib hayatı, abat, özgür, bağımsız, üstün ahlaklı, birleşik ve bir bütün muttaki ve takvalı bir toplumun sağlanmasının İslami toplumun hedeflerinden olduğunu belirten Ayetullah Hamaney, böyle bir topluma ulaşmanın ancak gayret, çabayla, tembellikten, işsizlikten ve umutsuzluktan kaçınmakla tahakkuk bulabileceğini söyledi.
Ayetullah Hamaney, ülkede binlerce zevk sahibi meddah ve sanatçı tarafından Hz. Resulullahın (s.a.a) Ehli Beyt’inin methedilmesi geleneğinin yayılması ve kökleşmesinin bir fırsat olduğunu belirterek, “bu büyük fırsat ve imkân kendisiyle birlikte ülkede değişimin alt yapısı oluşturacak bir takım sorumluluk ve taahhüdü de beraberinde getirmektedir” ifadesini kullandı.
Halkın inanç ve itikatlarının tahribi, karmaşık elektronik ve iletişim aletlerinden yararlanarak iftihar dolu İran halkı ve İslam nizamının hareketi istikametinde sapma oluşturmak amacıyla İslam İnkılâbı düşmanlarının yoğun girişimlerine değinen İslam inkılâbı rehberi, düşmanın amacı İslam’ı dize getirmek, Şii toplumun ve Şii maarifin model olmasını engellemek olduğunu söyledi.
”İslam nizamı, düşmanın bu plan ve komplosu karşısında kendine özgü imkân ve gereçlere sahiptir, dini toplantılar ve heyetler, minber ve meddahlık yoluyla halkla yüz yüze olmak kendi özgü bu özelliklerden biridir” diyen Ayetullah Hamaney, bu değerli ve eşsiz fırsatın uygunsuzca ve fütursuzca kullanılmasının ilahi nimetlerin küfranı olacağını belirterek, minber ve meddahlığın sonucunun halkın geleceğe karşı umutsuzluğa kapılması veya toplumun sorumluluk ve vazifeleri ile ilgili bilinç vermemesi durumunda zayi olacağını söyledi.
Şii ve Sünni Müslümanlar arasında itilafların körüklenmesi ve vahdetin zarar uğratılmasının Küfranı Nimet’in Mısdaklarından bir diğeri olduğunu belirten İslam İnkılâbı Rehberi, “defalarca demişim ki dini toplantılarda mezhebi kin ve düşmanlıklar körüklenmemeli. Zira Müslümanlar arasında ihtilafın körüklenmesi İslam düşmanlarının elinde bir kılıç gibidir ve düşmanın hedefini gerçekleştirdiği gün gibi açıktır” dedi.
Ayetullah Hamaney devamla şöyle dedi: Biz iftihar ediyoruz ki alevi Şii’siyiz, iftihar ediyoruz ki yüce imamımız velayet bayrağını eline aldı ve Şii’siyle gayrı Şii’siyle İslam dünyasının kendi İslamlığı ile kıvanç duymasına sebep oldu. Bunun için kendi cehalet eylem ve söylemlerimizle düşmanın ihtilaf çıkarıcı kılıcını daha da keskinleştirmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı