Dünya Haberleri

Maduro: İran, Venezuela’nın Gerçek Dostudur

Venezuela Devlet Başkanı, İran, Rusya, Çin ve Küba’nın bu ülkeye insani yardımlarından dolayı teşekkür ederek, bu ülkeleri Venezeula’nın gerçek dostları olarak niteledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dün gece televizyonda yayınlanan konuşmasında, “İran, Rusya, Çin ve Küba, ülkemize yaptıkları insani yardımlarıyla Venezuela’nın gerçek dostu olduklarını gösterdiler” dedi.

ABD’nin de Venezuela’ya 20 milyon dolar yardım teklifinde bulunduğunu anlatan Maduro, fakat bu ülkenin Venezuela’ya tek bir dolarlık yardımda bulunmadığını kaydetti.

Nicolas Maduro daha önce de İran’a ülkesine gönderdiği petrol yüklü tankerler için teşekkür etmişti.

Maduro, ülkesi ile İran arasındaki enerji alanı da dahil olmak üzere ikili işbirliğini güçlendirmek için Tahran’ı ziyaret edeceğini duyurmuştu.

İran, “Fortune”, “Forest”, “Petunia”, “Faxon” ve “Clavel” isimli tankerlerle toplamda 1 milyon 53 bin varil akaryakıt Venezuela’ya göndermişti.

İran’ın gönderdiği sözkonusu petrol tankerlerinin taşıdıkları akaryakıtı teslim ettikten sonra ülkeye doğru yol katetmekteler.

Bu bağlamda İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, İran’a ait petrol tankerlerinin başarılı dönüşünün aktif direniş stratejisinin etkinliğini gösterdiğini belirtti.
İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, dün twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şöyle yazdı: İran’a ait petrol tankerleri, görevlerini başarılı şekilde yerine getirdikten sonra ülkeye dönmekteler. Demek ki, aktif direniş stratejisi işe yaramış ve bizi kuşatmaya çalışan aptalların İran kudretinden kaynaklanan kuşatma içindeler.”

Şemhani ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump ve İran Özel Temsilcisi Brian Hook’un müzakere için yalvarışlarının bu iddia için birer kanıt olduğunu kaydetti.

ABD’nin, İran petrol tankerleri hedef almakla tehdit etmesine rağmen İran İslam Cumhuriyeti, dost ülke Venezuela’ya petrol tankerlerini gönderdi.

Venezuela Devlet Başkanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin ABD’nin tehditlerine rağmen attığı bu adımı, cesurca olarak niteleyerek, Tahran’a teşekkürlerini bildirmişti.

https://irangercekleri.net/seyyid-hasan-nasrullah-filistin-denizden-nehire-kadar-filistinlilere-ait/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı