Dünya HaberleriHizbullah

Lübnan Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Haşim Safiyuddin: Lübnan’da Hükümet Kurma Çalışmaları Başladı

Lübnan Hizbullah Yürütme Konseyi başkanı Haşim Safiyuddin, Lübnan’da yeni hükümeti kurma çalışmalarının başladığını söyledi.

El’Alem kanalının bildirdiğine göre, Lübnan Hizbullah yetkilisi, Lübnan’da son zamanlardaki karışıklıklarla ilgili BBC’ye verdiği demeçte, ‘ilk başlarda gösteriler halkın işsizlik ve iktisadi sorunlarına yönelik bir tepki niteliğindeydi ama daha sonra başka meselelerin ortaya çıkmasıyla 30 gündür devam eden bu gösterilerin dış güçlerin müdahalesinin yönlendirmesi olduğu da görülmüştür ve bu durum tamamen Lübnan halkının zararınadır’ dedi.

Hizbullah yetkilisi, başbakan Saad Hariri’nin istifasını sunmasının ardından yeni hükümet çalışmalarının da başladığını ve gelişmelerin olumlu süreçte ilerlediğini söyledi.

Bu arada Lübnan’da hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim’de başlayan barışçıl protestolar, teknokratlardan oluşan bağımsız hükümetin bir an önce kurulması talebiyle devam ediyor.

Ülkenin farklı bölgelerinde sabahın erken saatlerinde yolları kapatan gruplar halindeki eylemciler, 29 ekim’de istifasını veren hükümet yerine bağımsız teknokratlardan oluşan yeni hükümetin bir an önce kurulması ve ardından erken seçimlere gidilmesi, yolsuzlukla mücadele ve bugüne kadar yolsuzluğa bulaşan yetkililerin hesap vermesi gibi taleplerini yineledi.

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de protestolara başlamıştı.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr’ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi.

Gösterilerin devam etmesi üzerine Hariri, 29 Ekim’de “Lübnanlıların yüce çıkarlarını savunacak yeni bir hükümetin kurulmasına kanaat getirdiğini” belirterek, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a istifasını sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Avn ise istifasını sunan Hariri’den yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istemişti.

https://irangercekleri.net/iranli-satranc-oyuncusu-siyonist-rejimin-temsilcisiyle-karsilasmayi-reddetti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı