İsmail Kaani

Kudüs Gücünün Yeni Komutanı İsml Kni Afganistan’da Abd’ye Hangi Darbeleri Vurabilir

Abidullah Abid, Atlantik Konseyi internet sitesinde yayınlanan yazısında, ABD ile Taliban arasında varılan anlaşmanın ardından Afganistan’ın mevcut durumu ve Kudüs Gücünün yeni komutanı General İsml Kni’nin Amerika’yı Afganistan’dan çıkarmak için onun Taliban’ın bir bölümü ve Fatimiyyun Tugaylarını harekete geçirebilme kapasitesini ele aldı.

Qodsna tarafından yayınlanan makalede şu görüşlere yer verildi:
‘Afganistan ABD’nin zayıf noktasıdır. İran, Kudüs Gücünün yeni komutanı İsml Kni vasıtasıyla Amerika’dan şehit Ksm Slymn’nin intikamını almak için Afganistan coğrafyasını rahatlıkla kullanabilir. İsml Kni., daha önce Kudüs Gücünün komutan yardımcısı olarak merkez Asya ülkelerinde yani Afganistan ve Pakistan’da çeşitli operasyonlar yürüttü. O, 1990 senesinde Taliban’a karşı Kuzey Koalisyonu ile işbirliği yaptı. O dönemdeki karışıklıklara rağmen İran Taliban’ın bazı unsurları ile irtibata geçti. ABD ile Taliban’ın anlaşması Tahran’ı inzivaya sürükledi. Fakat Tahran Taliban’dan ayrılan grupları desteklemeye devam ediyor.

2018 yılında İsml Kni, İran büyükelçisinin muavini ünvanı ile ve müstear isimle Afganistan’ın merkez eyaletlerinden Bamyan’da bazı faaliyetlerde bulundu. Tahran bu bölgeye yoğun bir destek verdi. Kni’nin diplomatik örtü altındaki faaliyetleri İran’ın Afganistan’daki nüfuzunu güçlendirdi.
Şu anda Kudüs Gücünün yeni komutanı olan İsml Kni, o dönemde kurduğu irtibatlar sayesinde Afganistan’da Amerika’ya büyük darbeler indirebilir. On binlerce mülteci Şii Afgan’dan oluşan Fatimiyyun Tugayları Suriye’de tekfirci gruplara karşı savaşırken tecrübe kazandı. Bu güçlerin çoğu şu anda Afganistan’a döndü. Kni’nin emriyle Amerika’ya saldırmaya hazırlar ve İslam İnkılabı Rehberi’nin buyurduğu gibi Amerika’dan ‘güçlü intikam’ alabilirler.

ABD’nin Taliban’la yaptığı anlaşma uyarınca güçlerinden büyük bir bölümünü Afganistan topraklarından çekeceği tahmin ediliyor. İran’ın himayesindeki Fatimiyyun Tugayları ve Taliban’dan ayrılan gruplar Amerika’nın az sayıdaki askerlerine ve diğer hedeflerine saldırabilirler.
Bir sonraki aşamada Amerika, Taliban ve Afganistan yönetimi İran’ın barış anlaşması üzerindeki etkisini konuşmak zorunda kalacaklar.

Trump, İran üzerindeki azami baskı politikasını sürdürdüğü sürece İran da Amerika’ya Afganistan’da rahat yüzü göstermeyecek. Kni, Amerika’nın bu zaafını en iyi şekilde kullanacak. O, Amerika’dan Afganistan’da Şehit Ksm Slymn’nin intikamını almak için gerekli kaynaklara sahip.

Not: Bu haber facebook kullanıcıları için hazırlanmıştır. Haberde General İsmail Kaani’nin fotoğrafı ve tam olarak ismi özellikle kullanılmamıştır.

kaynak:kudüsgünü

https://irangercekleri.net/islam-inkilabi-rehberi-hint-yonetimi-radikal-hindulari-durdurmali/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı