İslami VahdetTasarımlar

Kazvini:Ehlisünnet kardeşlerimize karşı her türlü şiddeti kınıyoruz

İran’ın Kum kentinin Darulşifa dini ilimler medresesinin talebelerine konuşan İran’ın seçkin din adamlarından Ayetullah Hüseyni Kazvini din kardeşlerimizi olan ehlisünnet Müslümanlarına yönelik her türlü şiddeti veya çirkin sözlerin telaffuz edilmesini kınadıklarını belirtti.
Kum’un önde gelen âlimlerinden biri olan Ayetullah Hüseyni Kazvini ayrıcaİslami mezheplerin vahdeti konusunda İslami vahdet ve dayanışmanın zaruretine vurgu yaparak mezheplerin vahdeti mezheplerin bir olması anlamına gelmediğini, sadece ortak yönlerin ön plana çıkarılmasının ve aynı zamanda kendi mezhebinin ilkelerini korumak olduğunu kaydetti.

Ayetullah Kazvini sözlerini şöyle sürdürdü: Ancak kimileri yanlışlıkla vahdet uğruna kendi mezhebimizden vazgeçmemiz gerektiğini düşünüyor. Bu imkânsızdır ve asla olamaz. Biz şiiyiz ve Şii olmakla da övünürüz, ama vahdet için gerekli olan şey, Şiilerin ve ehlisünnetin bir birinin duygularını incitmemeleri ve kendi ilkelerini korurken ortak yönlere vurgu yapmalarıdır. Bu çerçevede bilimsel ve her türlü bağnazlıktan uzak şekilde yapılacak diyaloglar kuşkusuz İslami vahdet ve dayanışmanın pekişmesine katkı sağlayacaktır.

Ayetullah Kazvini vahdet düşüncesinin geliştirilmesi için eski ulemanın deneyimlerinden yararlanmanın yanı sıra günün bilim ve teknolojisi ile donanmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu