Filistin

İsrail Batı Şeria’yı Abd İle Birlikte İlhak Edecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu seçime günler kala Filistin’e dönük saldırgan politikalarını daha görünür hale getirmeye başladı.

Netanyahu daha önce Filistin’le ilgili özel bir gündem açmazken, birkaç gündür Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim birimleriyle ilgili diplomatik olarak kabul edilemez bir çizgide açıklamalar yapıyor. İsrail başbakanı önceki gün Yahudi yerleşimlerinin “İsrail’e ilhak” planından bahsetmişti, bugün de bunu ABD’yle koordinasyon halinde yapacağını söyledi. Trump’ı Golan konusunda iki yılda ikna ettiğini söyleyen Netanyahu, yerleşimler konusundaki adımlarını da ABD’yi ikna ederek uygulayacağını açıkladı.

İsrail’in “Kanal12” televizyonuna yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin aşamalı ve ABD ile koordineli şekilde ilhak edileceğini ifade etti.

Netanyahu, şunları söyledi:

“Yahudi yerleşim birimlerinin korunması aşamasından büyük inşa aşamasına geçmiştik. Şimdi ise Yahudi yerleşim birimlerine İsrail egemenliğini tatbik etme aşamasına geçeceğiz. Ben bunu aşamalı şekilde ve ABD’nin onayıyla yapmayı tercih ediyorum. Dolayısıyla Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakı ABD ile koordineli bir şekilde yapılacak.”

Tek bir Yahudi yerleşimcinin dahi Batı Şeria’dan çıkarılmayacağını yineleyen Netanyahu, “Filistinliler’le gerçek ve sorumlu bir barış tesis edeceğim. Ancak bunu güçle yapacağım, taviz vererek ve kafa sallayarak değil” ifadelerini kullandı.

GOLAN KONUSUNDA TRUMP’I İKİ YILDA İKNA ETMİŞ

ABD Başkanı Donald Trump ile Yahudi yerleşim birimleri meselesini konuştuğunu ve bu görüşmede söz konusu yerleşim birimleri üzerinde İsrail egemenliğinin tatbikinin kaçınılmaz olduğunu söylediğini aktaran Netanyahu, şöyle devam etti:

“Öncelikle ben Batı Şeria’yı ilhak edeceğim demedim. Ben Yahuda ve Samara’daki (Talmudik Batı Şeria) Yahudi yerleşim birimleri ve Yahudi topluluklar üzerinde İsrail egemenliğini tatbik edeceğim ya da ilhak edeceğim dedim. Bunun için de ABD’nin yardımını istiyorum. ABD’nin Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tanıması iki yılımı aldı. Trump’a ‘Golan’ı tanı lütfen’ dedim.”

BAZI ARAP LİDERLERLE KONUYU GÖRÜŞÜYORMUŞ

Bazı Arap liderlerle de Yahudi yerleşim birimlerini ilhak meselesini konuştuğunu dile getiren Netanyahu, “Bazı Arap liderlere bu konuyu görüştüğümü söyleyebilirim. Onlar da bizim toprağa olan bağlılığımızı anlıyorlar.” dedi. Netanyahu bu konuda daha fazla ayrıntı vermekten ise kaçındı.

İsrail Başbakanı Netanyahu önceki gün yaptığı açıklamada, yeniden başbakanlık koltuğuna oturması halinde işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini “İsrail’e ilhak” etmeyi planladığını söylemişti.

Ülkede yarın yapılacak erken seçimin kaderini belirleyecek sağ seçmene yönelik mesajlar veren Netanyahu, “Bağımsız bir Filistin devleti İsrail’in varlığı için bir tehdittir. Kudüs’ü bölmeyeceğim, Yahudi yerleşim birimlerini de boşaltmayacağım” demişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail’in “1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yasa Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi” nedeniyle Nisan 2014’te durmuş ve bütün çabalara rağmen yeniden başlatılamamıştı.

https://irangercekleri.net/hamas-bir-sonraki-savasta-tel-avivi-vururuz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı