İmam Ali Hamaney

İslam İnkılabı Rehberi: Öyle Bir Şey Yapın ki ABD Güçleri Irak’tan En Kısa Zamanda Çekilsin

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Amerikalıların sözlü açıklamalarının aksine, Irak’ta demokrasi ve siyasi faaliyetleri kendi aleyhlerinde gördüklerini bildiklerini belirterek, ”Irak hükümeti ABD güçlerinin bu ülkeden en kısa zamanda çekilmesi için çaba göstermeli’ dedi.

İran İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, resmi bir ziyaret kapsamında Tahran’a gelen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi kabul etti.

Sözkonusu kabulde İslam inkılabı rehberi, Amerikalı askerlerin bölge ülkelerindeki varlığının bölge ülkeleri ve milletleri aleyhinde olduğunu belirterek, ”Amerikalılar burada varlık göstererek ve uzun süreli çıkarlarını dikkate alarak Irak’ın işgalindeki ilk yıllarda olduğu gibi Irak’ta kendilerine bağlı bir hükümetin kurulmasından yanalar’ dedi.

İslam İnkılabı rehberi, Amerikalılar ve Suudilerin Irak konusunda söyledikleriyle niyetlerinin aynı olmadığını belirterek, “terör örgütü IŞİD’in Musul’u işgal ettiği dönemde Amerikalılar onlara para, silah ve teçhizat gönderiyordu. Şimdiyse Irak’ın yanında olduklarını iddia ediyorlar” diye konuştu.

İran ve Irak’ın dini, tarihi ve kültürel ortaklıklarına dikkati çeken İslam inkılabı rehberi, “İran İslam Cumhuriyeti ve Irak arasındaki ilişkiler sırf iki komşu ülkenin ilişkileri değildir. Çünkü İran devleti ve halkı Irak’ın kalkınması ve başarısını kendisi için de faydalı buluyor. Ama Amerikalılar iddialarının tam tersine demokrasiyi ve Irak’taki mevcut siyasi aktivistlerin faaliyetlerini kendi çıkarlarına aykırı olarak biliyorlar. Dolayısıyla Irak hükümeti ABD askerlerinin bir an önce Irak’tan çekilmesi için gereken şartları hazırlamalı. Çünkü Amerikalılar uzun süre her bir ülkede bulunduklarından sonra onları o ülkeden çıkartma sürecinde sorunlar yaşanmıştır” dedi.

Irak Başbakanı’nın kendi ülkesi ve bölgedeki meselelere yönelik doğru ve olumlu yaklaşımına da işaret eden İslam inkılabı rehberi, “Iraklılar özellikle Iraklı gençler IŞİD’e karşı mücadelede iyi ve övgüye layık bir sınavdan geçti. Olup bitenler tarihi bir olaydı” ifadelerinde bulundu.

IŞİD’in Irak’taki son kalıntıları konusunda uyarıda bulunan Ayetullah Hamenei, “Bu konuda dikkatli olunmalı. Çünkü eğer Irak halkı ve hükümeti bir an bile zaafiyet yaşarsa onlar cinayetlerini yeniden tekrar edecekler” dedi.

Irak başbakanı Adil Abdulmehdi de, sözkonusu kabulde, hiç bir zaman Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımlarının yanında olmayacaklarını belirterek, ”İslam cumhuriyeti nizamı ve İran halkı, Irak halkı ve devletinin en zor zamanlarında her zaman bizim yanımızda olmuştur ve terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğratılması da İran’ın destekleri sayesinde olmuştur’ dedi.

https://irangercekleri.net/imam-hameneyden-general-kasim-suleymaniye-zulfikar-nisani/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu