İran Gerçekleriİmam Ali Hamaney

İslam İnkılabı Rehberi: Bugün Ülke Bağımsızlığa Sahiptir

İran İslam İnkılabı rehber’i Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Meşhet kentinde İmam Rıza’nın (S) türbesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, bugün ülkenin bağımsız olduğunu söyledi ve bunun gerçekte halkın İslam inkılabından isteği olduğunu hatırlattı.

İslam İnkılabı Rehber’i Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, yılın ilk gününde Hz. İmam Rıza’nın (a.s) mukaddes Meşhed kentindeki Türbesi’nde halkın farklı kesimlerine hitap etti.

İslam inkılabı rehberi İran halkının bugün sahip olduğu bağımsızlığa 200 yıl sonra İslam inkılabının zaferiyle kavuştuğunu hatırlatarak, İran’ın geçmişi ve geleceğine dair gençlerin bunları bilmesinin yararlı olacağını zira bu ülkenin İnkılabtan önce yabancı güçlerin sultasında olduğunu dile getirdi.

İslam inkılabı rehberi, adalet konusuna da temasla, ‘Daha önce de belirttiğim gibi adalet konusunda yeterli değiliz ama bazı tabirler doğru değil. Ülkede adalet için büyük işler yapıldı ama temenni ettiğimizle hala mesafe var. Eğer başka ülkelerle mukayese edersek ilerdeyiz’ dedi.

HİÇ BİR ÜLKE İRAN GİBİ BAĞIMSIZ DEĞİLDİR

İslam inkılabı rehberi bugün dünyada hiç bir ülkenin İran gibi bağımsız olmadığını hatırlatarak, bütün ülkelerin bir tür güçlü devletlere bağımlı olduklarını ve o ülkelerdeki özgürlük ve bağımsızlık terimlerinin de slogandan ibaret olduğunu söyledi.

İslam inkılabı rehber’i bugün İran’da beyan özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, seçme özgürlüğünün olduğunu belirterek, hiç bir kimsenin hükümete karşı olduğu için takip altında veya baskı altında olmadığını aksini söyleyenlerin ise yalan söylediğini bildirdi.
Rehber Ayetullah Hamenei, İslam İnkılabının temel ilkeler alanında sınavı başarıyla geçtiğini, milletin ise bu ilkelerle asıl sloganları başlangıçtaki kıvamıyla birlikte günümüze dek korumayı başardığını söyledi.

Rehber Ayetullah Hamenei konuşmasının devamında şöyle dedi: ”Şu anda milli gelişim ile kabiliyetlerimiz alanında tanık olduğunuz ilerlemeler ise ülkenin sahip olduğu kapasitenin sadece bir kısmının kullanılması neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu konuda var olan kapasitenin hepsini kullanabilirsek daha fazla gelişebiliriz. Bu kapasitelerin birer örneği, 10 milyon üniversite mezunuyla 4 milyonu aşkın okumakta olan öğrenci nüfusudur.

Ülkemizdeki kapasitenin tümünden yararlanırsak İran’ın ekonomisi 200 ülkenin arasında 12. sırada yer alacak. Fakat böylesi gelişimin önündeki en önemli engel yetkililerin kabiliyetlerimize inanmaması veya önemsememesinden kaynaklanıyor. Yöneticiler gençlerin gücü ve yeteneğine güvenmeliler.

Bu yılın sloganı ise hem yetkilileri hem de halkımıza hitap ediyor. Bu konuda dikkate alınması gereken nokta ise kaçak ürünler olayı ile mücadele etmektir ve halkımız da bu tür ürünleri satın almamalı. Bazıları örneğin futbol alanında kırmızı veya mavi takımları büyük bir hırsla tutmaktalar hatta bundan öteye gidip Real Madrid ve başka yabancı takımlara ilişkin hırs yapıyorlar; işte bunca hırsı milli üretim ve ekonomi meselesinde yapsalardı sorunların büyük bir kısmı çözülürdü.

İslam Cumhuriyeti geride bıraktığımız sene, İran halkının onurlu bayrağını havalandırıp tekfirci örgütlerin belinin kırılmasında önemli bir paya sahip oldu. Bunlar büyük işler, şimdi ise dünyanın tüm olaylarına karışmak peşinde olan bazıları İran’ın neden Irak ile Suriye’ye karıştığına dair itirazda bulunuyorlar ancak tüm bunlardan size ne?İslam Cumhuriyeti, ABD’nin DEAŞ gibi terör örgütlerini oluşturarak milletlerin zihninin Siyonist Rejim’den saptırmayı amaçlayan planını boşa çıkardı.Hiç şüphesiz ABD bölgesel gelişmelerde peşinde olduğu amaçlara varmayacak ve onlara ters biz istediklerimizi hayata geçireceğiz.Ülkedeki tüm sorunlar, gençlerin eliyle çözülebilir ve bu yüzden de düşman, genç neslin gelişiminden dolayı gayet kaygılı ve sinirli.

İLGİLİ YAZI:
https://irangercekleri.net/islam-inkilabi-rehberinin-nevruz-bayram-ile-ilgili-mesaji/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı