İmam Ali Hamaney

İslam İnkılabı Lideri’nden Hac Farizasına Vurgu

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei Çarşamba sabah İran Hac Örgütü çalışanları ve personeli ile görüşmesinde Hac farizasının İslam’ın övgü ile söz ettiği seçkin ve eşsiz bir amel olduğunu söyledi.

Hacı adaylarının Mescidi Haram’a gönderilmesi eşiğinde yapılan bu görüşmede İslam İnkılabı Lideri Hac farizasının üstün İslami toplumun küçük bir örneği ve de yeni İslam medeniyetinin tecellisi olduğunu belirtti.

Hac, ilahi talimat ve dini gereksinimler çerçevesinde hayata geçirilmesinin yanı sıra İslam’ın toplumsal hayatının önemli tecellilerinden de sayılır. İslam İnkılabı Rehberi bu alandaki konuşmalarında “vahdet, kardeşlik ve birlik” ” Arafat, Meş’ar-ül Haram ve Mina’daki toplanmalara” ve de ” taharrük, tavaf ve sa’y” meselelerine de değindi.

Ayetullah Hamanei bu doğrultuda müşriklerden beraat etmeyi de İslami bir fariza olarak sayıp bunun gerekli olduğunun altını çizdi.

Ayetullah Hamanei bu hususta şöyle buyurdular: “Dinî siyasi çabalara karşın din dışı şeytani siyasi girişimler de vardır. Hacda Amerika’yı protesto etmeyin veya müşriklerden beraat etmeyin gibi söylemler bu din dışı şeytani siyasi girişimlerdendir.”

Müslümanların birliğinin tecelli etmesi kuşkusuz Hac farizasnın en önemli işlevlerinden biridir. Müşriklerden beraat etmek merasiminde de Müslümanlar İslami ümmetin azametini ve son bulmayan İlahi güce yaslanmayı düşmanlar ve hasımlara açıkça göstermiş olurlar.

Bu açıdan Hac farizası İslam ümmetinin özellikle de Filistin meselesi hususundaki tutumların belirlenmesinde ve de İslam ümmetine karşı husumetler ve tehditlerin gerçek mahiyetinin açıklanmasında önemli bir fırsat sayılır. Mevcut şartlarda, Amerika’nın İslam ülkelerinde ve bölgede şirret varlığı ve müdahaleleri ve de tekfirci terör örgütlerini oluşturması İslam dünyası coğrafyasını büyük sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Bu yüzden Beytüllah-ül Haram yolcuları da İslam aleminin bu tehditler hususundaki tutumu ve mesajını iletmek için büyük ve hassas bir sorumluluğa sahiptir.

Böyle bir sorumluluğun yerine getirilmesine yapılan vurgu, hac, vahdet, mazlumların savunulması ve müşriklerden beraat gibi siyasi kavramların önemini göstermektedir. İslam İnkılabı Lideri bu kilit kavramların önemini açıklamasında müşriklerden beraat etmenin Hacc’ın önemli bir boyutu olduğuna değinerek şöyle bir vurguda bulundular: “Haccın siyasi boyutları bu eşsiz farizanın özelliklerindendir. Haccın bu boyutu İslami talimatlara uygundur. Bu yüzden Haccın siyasi boyutları aslında dinî ve ibadî farzlardır. ”

Kuşkusuz hac ve Müslümanların Arafat, Maş’er ve sonunda da Mina’da toplanması tüm şeytani tecellilerden beraat edip onlardan uzak durmanın göstergesidir. İslam İnkılabı Lideri bu konuya şöyle açıklık getirmektedir: “Amerika ve diğer emperyalistlerin İslam’ın gerçekleri ile düşmanlığı çok geniş çaplıdır. Küresel zorbaların Müslüman milletlere vahşice siyasi, toplumsal, kültürel, ekonomik ve güvenlik alanındaki saldırıları onların İslami maarif ile düşmanlığının derinliğini göstermektedir.”

Böyle hassas bir dönemde ise müşriklerden beraat etme merasiminin düzenlenmesi tereddütsüz İslami gerçeklerin anlatılması için altın bir fırsattır.

Hac farizasının bu boyutunun göz önünde bulundurulması gerçekte İslami toplumların İslam şeriası temellerine bağlılığını ve de müstekbirlerin zorbalıkları karşısında teslim olmamaları anlamına gelir. İslam İnkılabı Rehberi ise böyle bir durumun İslami ümmetin maslahatına olduğunu ,zaferine, gelişmesine ve kurtulmasına vesile olacağını söylüyor.

Haccın siyasi boyutlarının yanı sıra Ayetullah Hamanei konuşmalarının bir bölümünde Hacıların güvenliğinin önemine vurgu yaparak Suudi yönetiminin hassas sorumlulukları ve de hacıların hürmet ve kerametinin korunması ve haccın manevi ortamının bozulmaması sureti ile onların güvenliğini sağlaması doğrultusundaki görevlerine de değindiler.

Hacıların hac merasimi boyunca izzetleri, güvenlikleri ve kerametlerinin zedelenmemesi İran İslam Cumhuriyeti’nin her daim önemli isteklerinden biri olmuştur. Bu sorumluluğa yapılan vurgu Haremeyn-i Şerifeyni kontrolünde bulunduran Suudi Arabistan’ın Hacıların güvenliğinden sorumlu olduğunu hatırlatmak içindir. Özellikle de Suudi Arabistan’ın son yıllarda bu alanda telafi edilemez büyük hatalar yapması bu husustaki hassasiyeti daha da arttırmıştır.

https://irangercekleri.net/manama-ekonomi-konferansinin-amaclari-1/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu