İmam Ali Hamaney

İslam İnkılabı Lideri Açısından Öğretmenlerin Medeniyet Kurucu Rolleri

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyit Ali Hamenei İran takvimi ile öğretmenler günü eşiğinde ülke çapından gelen öğretmenler ve eğitim alanındaki çalışanları kabulünde yaptığı konuşmada öğretmenlerin medeniyet kurucuları olduklarını söyledi.

İslam İnkılabı Lideri, bir millet için en önemli sermayenin insani sermaye olduğuna vurgu yaparak sözlerine şunları da ekledi:” Öğretmenler, yeni medeniyetlerin kurucusu olarak cehalet ve okuma-yazmasızlık ile mücadele savaş meydanındaki cihatçılardır. Bu kesim toplum ve genç nesil için kültürel hüviyet oluşturur. ”

Bugün İran İslam Cumhuriyeti, bilim ve ilim alanında öncü ülkeler arasında yer almaktadır. Kuşkusuz İran milletinin parlak geleceği de bu alandaki gelişme ve büyümeye dayanmaktadır.

İslam İnkılabı Liderinin 2030 belgesine yönelik vurguları ve İran İslam Cumhuriyeti ile başka ülkeler arasındaki ilişkilerinin güçlendirilmesine vurgu yapması, büyük bir önem taşımaktadır.

İslam İnkılabı Rehberi bu konuda şöyle bir hatırlatmada bulundular:” Önemli bir bölümü eğitim ve öğretim ile ilgili olan 2030 belgesinde de söylenmek istenen konunun özü, eğitim sisteminin gençlere ve çocuklara hayatın felsefesini, kavramını ve yaşam tarzını öğretecek şekilde düzenlenmesidir. ”
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin bakış açısından ” Bizim, Batı’nın gelişme modellerini toplumumuz için yetersiz bulduğumuzun ilk ve en önemli nedeni, Batı toplumu ve Batı felsefelerinin insana bakışının, İslam’ın insana olan bakışı ile tamamen farklı olması, temel ve kökten farklı olmasıdır. ”

Sahadaki gerçekler İran İslam Cumhuriyeti’nin mevcut kabiliyetler, yetenekler ve yaratıcılıklardan, gelişmek ve büyümek için yararlandığını gösteriyor. Böylece genç kuşağını İslami düzenin ülküleri, hedefleri ve yönlenmesine uygun bir şekilde eğitmesi için model eksikliği ile karşı karşıya değildir.
Son kırk yıllık tecrübe, dini ve kültürel değerler, yaratıcılıklar ve fikri kapasitelere dayanarak genç gücün ve gelişme modelinin bölgesel ve uluslararası koşullara ve ihtiyaçlara uygun bir şekilde eğitilebileceğini ve uygulayabileceğini göstermektedir. Ancak bu alanda başarılı olmanın şartı, İran milletinin düşmanların komploları karşısında birlik ve berber olmasıdır.

İslam İnkılabı Rehberi bu gerçeği anlatırken, düşmanın savaştaki dizilişine ve ekonomik, siyasi, istihbari ve sanal dünyadaki girişimlerine değinerek şöyle buyurdular:” Amerika ve Siyonizm, her açıdan girişimlerde bulunup plan yapmaktadırlar. Tabii bu sadece mevcut Amerikan hükümetine has değildir. Daha öncekiler de kadife eldivenleri ile bize karşı aynı girişimlerde bulunuyorlardı. Ancak mevcut Amerikan başkanının bize yaptığı yardım, bu kadife eldiveni elinden çıkararak eldivenlerin içinde gizli olan dökme demiri görmemize neden olması idi. ”

Trump aptalca girişimleri ile geçmiş ve mevcut meselelere yönelik gerçekçi bir anlayışa sahip olmadığını sergilemiş oldu. Çünkü İran Obama’nın İslam İnkılabı Rehberi tabiri ile Amerika’nın demir yumruğunu kadife eldivenlerde gizleterek değişimden söz ettiğinde bile heyecana kapılmamıştı. İşte İran milleti bugün de Trump’ın tehditleri ve zırvalamalarından eskiden olduğu gibi paniğe kapılmamıştır.

İslam İnkılabı Lideri Seyyid Ali Hamenei’nin de vurguladığı gibi düşmanın İran milleti aleyhindeki savaş dizilişi karşısında, İran milleti de savaş dizilişine girmeli, tüm yetkililer, milletin bireyleri, yetenekli insanlar ve dâhiler de, çalıştıkları alanlarda sorumlu ve hazırlıklı olarak medyana girmelidirler.

https://irangercekleri.net/mesal-amerika-ve-israil-yuzyilin-anlasmasini-uygulamaya-basladi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu