İran Gerçekleri

İranlı Öğrencilerin Hava Uzay Alanında Birincilik Dereceleri

İran’ın Şerif Teknik Üniversitesi öğrenci takımı Amerika’nın Hava Uzay Derneği AIAA’nın düzenlediği uluslararası rekabetlerde birincilik unvanını kazandı.

Muhabirimizin haberine göre, İran’ın Şerif Teknik Üniversitesi’nin öğrencilerinden oluşan öğrenci takımı “FARAS” Amerika’nın yaptırımları yüzünden bu ülkede düzenlenen final yarışmalarına katılamamasına karşın ilk kez AIAA’nın düzenlediği uluslararası yarışmalarda havacılık alanında türbin motorların tasarımında jüri heyeti tarafından en üstün proje olarak seçildi.

Aslında Şerif Teknik Üniversitesi öğrenci takımı Amerika devletinin İran milletine dayattığı zalimane yaptırımları yüzünden bu tür motorların tasarımında kullanılan yazılımları da kullanamıyordu; ancak buna rağmen tüm sorunların üstesinde gelerek bu yarışmalarda birinci olmayı başardı.

FARAS takımı 2019 yılında düzenlenen Amerika’nın uluslararası hava uzay yarışmalarının birinci etabını iki ay önce başarı ile geride bırakarak yarışmalara katılan 15 takımın arasında ilk üç takımdan biri olarak seçildikten sonra geçen günde de yarışmaların ikinci etabında planlarını sunarak bu rekabetlerin birincisi oldu.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei 7 Ağustos 2019’da uluslararası bilimsel olimpiyatlarda madalya kazanan seçkin gençleri ve ayrıca dünya şampiyonu olan yıldızlar voleybol milli takımını kabulünde İran için faydalı bilimsel ilerleme ancak inkılapçı bakış ve İslami düşünceye dayanmakla mümkün olduğunu belirtti. Ayetullah Hamanei, seçkin gençler esas amaçlarını bilim ve teknolojilerin sınırlarına ulaşmak ve bu sınırları genişletmek şeklinde belirlemeleri gerektiğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti 2018 yılında da bilim üretme alanında Batı Asya ülkeleri arasında birinci ve dünya genelinde 16. sıraya yerleşti.

https://irangercekleri.net/tuggeneral-esteri-iran-polisi-dunyanin-en-basarili-polisidir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı