İran Haberleri

İranlı firmalar Karabağ’ın yeniden inşa edilmesine katılıyor

İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Cumhuriyeti büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi, Bakü yetkilileri ile görüşmesinde İranlı firmaların dağlık Karabağ’ın yeniden inşa sürecine nasıl ortaklık edebilecekleri yolları masaya yatırdı.

İran büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi Cuma günü Azerbaycan Cumhuriyeti İşverenler Konfederasyonu Başkanı Muhammed Musayev ve devlet yol inşaat müessesesi Başkanı Salih Muhammedov’la bir araya gelerek, İranlı firmaların imar ve bayındırlık alanlarında yetenekleri ve imkanları hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Büyükelçi Musevi ve Bakü yetkilileri görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki iktisadi ilişkilerin son durumunu ve özel sektörlerin arasındaki bağların güçlendirilmesini ve ikili işbirliği yolunda yer alan engellerin kaldırılmasını masaya yatırdı.

Azerbaycan Cumhuriyeti yönetimi kurtarılan dağlık Karabağ bölgesinde bazı büyük imar ve bayındırlık projelerini uygulamak istiyor ve bu doğrultuda ülkenin yeni yıl bütçesinde bu konuya 1.3 milyar dolar ayırdığı anlaşılıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de son açıklamalarında dost ülkeleri bu sürece katılmaya davet etti.

Bundan önce Azerbaycan Cumhuriyeti’nden Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev başkanlığında Tahran’ı ziyaret eden Bakü’nün üst düzey iktisadi heyetinin gündeminde de kurtarılan Karabağ bölgesinde İranlı firmaların yeniden inşa sürecine katılması vardı.

https://irangercekleri.net/iranli-4-cuma-imami-islam-ulkeleri-arasinda-ihtilaf-yaratmak-affedilmez-bir-gunahtir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu