Analizlerİran GerçekleriTasarımlar

İranlı Emekli General Muhsin Rızai: Karabağ’da Ermenilere Karşı Savaştık

Muhsin Rızai, İran Devrim Muhafızlarının Karabağ Savaşında Ermenilere karşı savaştığını açıklayarak şunları söyledi: “Karabağ savaşına çok sayıda İranlı katılarak şehit düştü. Savaşta yaralananlar İran’a intikal edilirken şehit düşenlerin bir çoğu şu anda Bakü’de yatmaktadır.”

Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, İran’dan yayın yapan Sahar TV’ye verdiği röportajda Karabağ savaşına dair bilinmeyenleri açıkladı.

Eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai, şunları söyledi: “Karabağ bölgesinin durumunun net olarak anlaşılması, Azerbaycan ordusunun gerekli askeri teçhizatlarla donatılması ve gerekli askeri eğitimlerin verilmesi için bizzat emir verdim. Hatta o zaman Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin özel olarak eğitilmesi için gerekli emirleri vermiştim.”

Eski Devrim Muhafızları Komutanı General Muhsin Rızai, Karabağ savaşında şehit düşen İranlılara değinerek şunları söyledi: “Karabağ savaşına çok sayıda İranlı katılarak şehit düştü. Savaş sırasında yaralananlar İran’a intikal edilerek tedavi altına alındı. Şehit olanların bir çoğu ise Bakü’de defnedildi.”

Muhsin Rızai, Karabağ’ın İslam toprakları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizler Azerbaycan’ın zor günlerinde yanında olduğumuz gibi bugünde onların yanındayız. Karabağ’ın geri alınmasında da onlara yardıma hazırız. Karabağ toprakları İslam topraklarıdır ve barışçıl yöntemlerle Azerbaycan Cumhuriyetinin tüm toprakları temin edilmelidir.”

Karabağ savaşı sırasında İran İslam Cumhuriyetinin Devrim Muhafızları Komutanı olan General Muhsin Rızai’nin açıklamaları Azerbaycan medyasında geniş yankı buldu.

Batı ve uluslar arası Siyonizm’e bağlı medya yayın organları Azerbaycan ve Türkiye gibi ülkelerde Karabağ savaşında İran’ın Azerbaycan’ı himaye etmediğini ve hatta Ermenistan’a yardım ettiği iddiasında bulunarak İran’ı karalamaya çalışmaktadırlar. Şu ana kadar Türkiye ve Azerbaycan medyası her platformda İran İslam Cumhuriyetini kötülemek için Karabağ savaşında İran’ın Azerbaycan askerlerini eğittiğini, askeri malzeme verdiğini hatta savaşta ön safta bizzat savaştığını anlatmadıkları gibi İran’ın Ermenistan’a yardım ettiği iftirasını atarak Müslüman kamuoyunda İran’ı kötülemeye çalışmaktadırlar.

Karabağ savaşının ilk dönemlerinde İran Devrim Muhafızları askerlerinin başarısıyla Karabağ’ın bir karış toprağı bile kaybedilmemişti, ancak Amerika’nın oyunları ile ve Azerbaycan’a Türklük ve milliyetçilik duyguları ile girerek Ermenilere karşı savaşan İran Devrim Muhafızlarını bölgeden çıkardıklarında artık Karabağ kaybedilmeye başlanmıştı. İran bölgeden çıkarıldıktan sonra Karabağ savaşı kaybedilmiştir. Daha doğrusu Karabağ birileri tarafından bizzat satılmıştır. İran İslam Cumhuriyetinin savaş dönemindeki Devrim Muhafızları Komutanı olan Muhsin Rızai’nin bu açıklamalarıyla gerçekler bir kez daha gün yüzüne çıkmış oldu. Ama işin ilginç yanı İran’la birlikte cephede Ermenilere karşı savaşan bir çok Azerbaycanlı yiğit ülke içinde ortadan kaybolmuş ve yok edilmiştir. Bazıları hapislere atılmış bazıları da suikastlara uğrayarak şehit edilmiştir.

İran İslam Cumhuriyetinin Karabağ’da Ermenilere karşı ön cephede savaştığını, şehit verdiğini, milyarlarca dolarlık silah ve askeri teçhizat verdiğini şu ana kadar Azerbaycan’ın Amerika ve İsrail güdümlü yönetimi açıklamadığı gibi sessizliğe bürünerek İran aleyhine atılan iftiraları üstü kapalı tasdik etmeğe çalışmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı