İran Gerçekleri

İran’dan CIA’ye İkinci Darbe

İran İstihbarat Bakanlığı, CIA’nin yetiştirdiği ve İran’a sızdırdığı bir casusluk çetesi tamamen çökertildiğini duyurdu. İstihbarat Bakanlığı Casusluk Mücadele Birimi Başkanı, CIA’nin yetiştirdiği 17 casusun tespit edilerek yakalandığını, bazı mahkumların idam cezasına çarptırıldığını duyurdu.

İran İstihbarat Bakanlığından yapılan açıklamada, 17 casus CIA tarafından yetiştirildikten sonra İran’ın iktisadi, nükleer, altyapısal, askeri ve siber merkezleri gibi hassas merkezlerine sızdırıldığı, casuslardan bazıları bireysel ve bazı ile çetenin diğer üyeleri ile birlikte casusluk faaliyetlerinde bulundukları, bazı casuslar yeryüzünde fesat çıkarma suçundan idam cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Açıklamada CIA’nin yetiştirdiği casuslar sızdıkları merkezlerden gizli teknik ve istihbarat bilgilerini toplamakla görevli oldukları, casus çete Amerika vizesi verilmesi veya uzatılması, İranlı uzmanların istihdamı, teçhizat temini, yurt dışındaki bilimsel oturumlara katılan hedef kişilerle irtibata geçme ve elektronik posta ve sosyal paylaşım sistemleri üzerinden mesajlaşma gibi işleri yürüttükleri kaydedildi.

İstihbarat Bakanlığı, CIA bazı Asya ve Avrupa ülkelerinin istihbarat kurumlarının bilgisi dahilinde kurduğu irtibat bakanlığın gözünden kaçmayacağını, bu tür durumlarda her türlü sorumluluk, CIA ile irtibata geçen bu ülkelerin üzerinde olacağını belirtti.

İstihbarat Bakanlığı, İran istihbaratçılarının anında müdahalesiyle bu casusluk şebekesinin ülkede herhangi bir sabotaj girişimde bulunamadığını, bu projede CIA’nın yenildiğini, ancak İran’ın istihbarat toplumunun uyanık olması gerektiğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti istihbarat servisinin müttefik ülkelerin istihbarat servisleriyle işbirliğine de dikkat çekilen açıklamada, İran’ın istihbarat müttefikleriyle başarılı istihbarat paylaşımının devamında CIA’yi yeni bir küresel yenilgiye uğratmak için son dosya ile ilgili ip uçlarının diğer istihbarat servislerine verildiği kaydedildi.

https://irangercekleri.net/iran-disisleri-bakani-zarif-soykirima-ugrayan-bosnali-muslumanlari-yadetti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu