İran Gerçekleri

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani, Ankara’da

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 5. Türkiye-İran Stratejik İlişkiler Yüksek Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere Ankara’ya gitti.
Ankara Esenboğa Havaalanında Türkiyeli yetkililer ve İran’ın Ankara’daki büyükelçilik mensupları tarafından karşılanan Ruhani’ye, Ankara ziyaretinde dışişleri, içişleri, ulaştırma ve şehircilik, İslami irşad ve kültür bakanları ve İran Merkez Bankası genel müdürü eşlik ediyor.

Ruhani ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İran için çok önem taşıdığını belirterek, dost, önemli ve etkili ülke gördükleri Türkiye ile kültürel, tarihi ve dini açıdan birçok ortak özelliğe ve paydaya sahip olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’nin İran yaptırımları karşısındaki kesin bir duruş sergileyerek yaptırımlara karşı çıkmasını takdir eden Ruhani, ‘Komşularımız açıkça ABD’ye politikalarını başka ülkelere dayatma döneminin sona erdiğini ve bu ülkenin binlerce kilometre öteden bölge ülkelerinin ilişkileri hakkında söz sahibi olamayacağının altını çizdiler’ diye konuştu.

İki ülke arasında hedeflenen ticaret hacminin 30 milyar dolar olduğuna belirten Ruhani, iki ülkenin ticari ilişkilerini şimdiki 10 milyar dolarlık düzeyden hedeflenen 30 milyar dolara çıkarması gerektiğini ifade etti.

Ruhani, Türkiye ziyaretinde Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’la siyasi, iktisadi, kültürel ve ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesi yollarını ele alacak ve ayrıca Türkiye medya kuruluşları yöneticileriyle görüşecek.

https://irangercekleri.net/iran-dunya-buz-tirmanisi-sampiyonasinda-ikinci-oldu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu