İran Gerçekleri

İran İle ABD Arasında Müzakere, Medya İddiasıdır

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü; haftalık olarak düzenlediği basın toplantıda, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi bugün düzenlediği basın toplantısında, İran ile ABD arasında müzakere iddialarına tepki gösterdi.

Zarif’in Umman Ziyareti ile Bin Alevi’nin ABD Ziyareti Arasında Bir İlişki Yok

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, el Arap gazetesinin Ummanlı yetkilinin arabuluculuk için Washington’a gittiği iddiasına ilişkin bir soru üzerine şöyle dedi: Sanırım Sayın Bin Alevi’nin ziyareti gerçekleşmiştir. Bizim bu ziyaretin hedefleri ve içeriği hakkında bilgimiz yok. İlişkilerimiz iyi ve süreklidir. Geçtiğimiz hafta da Dr. Zarif Umman’daydı. Bu ziyaretler arasında bir bağlantı veya ilişki olmasını düşünmüyorum.

İran İle ABD Arasında Müzakere Medya İddiasıdır

İran ile ABD arasında gerilimin tırmanması ve iki ülke arasında müzakerelerin gündeme gelmesi hakkında ise Kasımi; “Ben sizin nereye dayandırdığınızı bilmiyorum. Bu, medyada yazılan çizilen bir şeydir ve herhangi bir yetkili tarafından gündeme getirilmiş değil.” diye konuştu.

Washington, Güvenilmez Taraftır

ABD ile müzakere için bir kararın olup olmadığına ilişkin olarak da Kasımi; nükleer anlaşmadan çekilen ve İran milletine ekonomik baskı yapıp hasmane politika takip eden ABD ile müzakere imkanının olmadığını, ayrıca ABD’nin güvenilmez bir taraf olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Hakkı İçin İran Her Türlü Aracı Kullanır

İran Dışişleri Sözcüsü, İran’ın ABD aleyhinde “Dostluk Anlaşması”na göre dava açması ile ilgili olarak, İran hükümetinin kendi haklarını almak için tüm araçları kullanacağını belirterek, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasa dışı olarak çekildiği için İran’ın dünyadaki tüm mekanizmalara başvurabileceğini ifade etti.

Trump’ın Sözlerine İtibar Edilmemeli

Kasımi, Trump’ın İran’ın değiştiğine dair iddiası hakkında ise; Bay Trump’a sorun. Ben her sabah uyandığını dünyanın yeniden doğduğunu düşünen Trump değilim ve zihninden geçeni bilmiyorum. Bu sözlere pek itibar edilmemeli. Belki Trump kendi çevresinde bir değişiklikler görüp, bunu tüm dünyaya mal etmeye çalışıyor.

Avrupa İle Müzakereler

Avrupa ile müzakereler hakkında ise İran Dışişleri Sözcüsü, Avrupalı taraftarlarla sürekli ve ciddi şekilde temas ve görüşmelerinin sürdüğünü ve bu müzakerelere iyimser baktıklarını, ileri dönük adımlar atıldığını, ancak bazı ayrıntıların kaldığını belirterek, sürecin sonunda Avrupa ile ilişkiler ve işbirliğinin derinleşmesi için yeni dönemin başlayabileceğini temenni etti.

Fransa Eski Büyükelçisinin Zarif’in Yardımcısı İle Görüşmesi

İran ve Fransa’nın Suriye ile ilgili pozisyonları ve Caberi Ensari’nin Fransa Cumhurbaşkanı Temsilcisi ile görüşmesi hakkında ise İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, görev süresi dolan Fransa’nın Tahran Büyükelçisinin Macron’un Suriye Özel Temsilcisi olduğunu vurguladı

https://irangercekleri.net/ayetullah-sistaniden-hukumet-kurulmasi-cagrisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı