İmam Humeyni (r.a)

İmam Humeyni’nin –ra- Gorbaçev’e Mektubun 30. Yıldönümü

İran İslam cumhuriyeti kurucusu İmam Humeyni’nin –ra- mutahhar külliyesi mütevellisi yaptığı açıklamada, “İmam Humeyni’nin –ra- Gorbaçev’e mektubu, diyalog yolunu gösterirken tüm tarihe uyarıda bulunuyor; başka bir ifade ile kim ki Allah ve maneviyat yolundan ayrılırsa sapmıştır” dedi.

İmam Humeyni –ra- külliyesi mütevellisi hüccet-ül İslam Seyid Hasan Humeyni dün akşam İmam Humeyni’nin –ra- eski Sovyetler Birliği lideri Gorbaçev’e tarihi mektubunda 30. Yılında düzenlenen “Doğulu Muslih” toplantısında, “yeni nesil için Sovyetler Birliği’nin tarihi bir isim olduğunu, fakat döneminde bir süper güç olması ise bir gerçek” dedi.

Mütevelli ayrıca “İmam Humeyni’nin kendi mektubunda Gorbaçev’e doğru yolu sapa yoldan göstermek istediğini, doğu cephesi ve imparatorluğu yola getirmek istediğini” söyledi.

İmam Humeyni –ra- 1989 yılın ilk günlerinde komünizmin ölümü ve batıya dayanmaktan sakınma zarureti konusunda Mihail Gorbaçev’e tarihi bir mektup yazdı.

İmam Humeyni –ra- külliyesi mütevellisi hüccet-ül İslam Seyid Hasan Humeyni, o dönemde Varşova paktının yenilgiye uğradığına işaretle, günümüzde de yeni Varşova’nın İran halkına karşı olduğunu ve muhakkak yenileceğini belirtti.

Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo 11 ocak Cuma günü yaptığı açıklamada, 13-14 şubat tarihlerinde Polonya’nın başkenti Varşova’da İran konulu bir toplantı düzenleneceğini duyurdu.

Bu bağlamda açıklamada bulunan dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Polonya’nın Amerika yönetiminin oluşturduğu ortam ve verdiği vaatler ve uyguladığı baskılar altında Beyaz Saray’ın İran karşıtı siyasetlerini izlediğini söyledi.

https://irangercekleri.net/ruhani-iranda-fuzeyi-yapan-isim-rafsancaniydi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı