Amerikan Sünniliği (Sözde Sünniler)İmam Ali Hamaneyİngiliz Şiileri (Sözde Şiiler)İslami Vahdet

İmam Hamaney: Amerikan Sünniliği ve İngiliz Şiiliği Fitne Ateşini Körüklüyor

Vahdet haftası dolayısıyla dünyanın çeşitli yerlerinden ve ülke içinden gelen misafirlere konuşan İmam Hamaney, önemli konulara değindi.
İmam Hamaney, İslam dünyasının acı ve zorluklara duçar olduğunu beyan ederek, şunları söylediler:
İngiltere, her daim Batı Asya için sefalet, fesat ve tehdit kaynağı olmuştur.
Bugün bölgede iki farklı irade birbiriyle çatışma halindedir; ‘‘Vahdet İradesi ve tefrika iradesi’’ bu hassas vaziyette birleştirici bir unsur unvanıyla Peygamber Efendimizin (s.a.a) ilahi öğretilerine ve Kur’an’a sarılarak, İslam âlemi ve Müslümanları içinde bulundukları sıkıntıdan kurtarabiliriz.
Peygamber efendimiz (s.a.a) ve İmam Sadık’ın (a.s) mübarek kutlu doğumlarını tebrik eden İmam Hamaney, sözlerini şöyle sürdürdü: İslam peygamberinin varlığının önemi öyle bir haddedir ki Yüce Allah, Kur’an’ı Kerim de vermiş olduğu bu benzersiz nimetten dolayı insanlığa lütufta bulunduğunu zikretmiştir.
İnkılap Rehberi, Kur’an’ın tabiriyle «رحمةً ‌لِلعالمین» Peygamber efendimizin (s.a.a) âlemlere rahmet olarak gönderildiğini ve öğretilerinin tüm insanlığın kurtarıcısı olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: İnsanlık düşmanları ve zorba güçler, saadete ulaştıran bu öğretilerle muhalefet etmekteler, işte bu sebepten dolayı Yüce Allah peygamberine (s.a.a) münafıklar ve kâfirlerle anlaşmaya varma konusunda uyararak, onlara karşı set davranmasını ve cihat etmesini emrediyor.
İnsanlık ve İslam düşmanlarına karşı cihat etmek; bazen askeri olarak, bazen siyasi olarak, bazen kültürel olarak veya hatta bilimsel olarak gerçekleşebilir, Müslüman halklar özellikle de gençler ve dini tebliğ edenler, son peygamberin ilahi öğretilerini okuyarak tanımalı ve hayat bahşeden bu mecmuadan faydalanmalıdır.
Müslüman devletler ve milletler birlik ve beraberlik sağlayabilirlerse, Amerikalılar ve Siyonistler kendi isteklerini Müslümanlara yaptıramazlar ve Filistin meselesini unutturma komploları da boşa çıkar.
İçinde bulunduğumuz durum hasebiyle, İngiliz Şiiliği ve Amerikan Sünniliği aynı bir makasın iki kenarı gibi fitne ateşini körükleyerek, ihtilaf çıkarmaya çalışmaktadır.
İngilizlerin izlemiş olduğu eski ve kadim siyaset yani; ‘‘Tefrika çıkar hükümet et’’ İslam düşmanları tarafından ciddi olarak uygulanmaya çalışılmaktadır.
Şii ve Sünni tüm İslami fırkalar, ihtilafları bir kenara bırakarak, Kâbe, Kur’an ve İslam peygamberini vahdet eksenli dayanışma unsuru olarak ele almalıdır.
Zahiren İslami olan ülkeler, neden düşmanların sözlerini söyleyerek ve İslam dünyası içerisinde düşmanlık ve tehdit oluşturarak onların siyasetlerini takip etmekte?
İnkılap Rehberinin konuşmasından önce İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani’de günün önem ve anlamını belirten kısa bir konuşma yaptı.
Programın sonunda İslami Vahdet Konferansı’na katılan bazı davetliler, İmam Hamaney ile yakından görüşme fırsatı buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu