Ehl-i Beyt

İmam Cafer Sadık as’ın Şehadet Yıldönümü

İran İslam Cumhuriyeti Ehlibeytin 6’ıncı İmamı ve Şia mektebinin reisi Cafer Sadık as’ın şehadeti dolayısı ile siyaha büründü. Hicri Kameri 25 Şevval 1440’a denk gelen 29 Haziran 2019 imamet ve vilayetin 6’ıncı parlayan yıldızı İmam Cafer Sadık as’ın şehadet yıldönümüdür.

İmam Cafer Sadık as’ın şehadet yıldönümünde İran halkı dini mekanlarda toplanarak bu vesile ile yas merasimleri düzenliyorlar.

İran’ın Kuzey doğusunda yer alan Horasan eyaletinde bulunan Meşhet’teki Ehlibeyt imamlarının 8’incisi İmam Rıza as’ın türbesinde ise İmam Cafer Sadık as şehadet yıldönümü dolayısı ile ziyaretçiler siyaha bürünüp ismet ve taharet ehlibeyti hanedanına olan sevgi ve saygılarını sergilediler.

İmam Cafer Sadık as, bereketli ömürleri boyunca ders verip Şii ve Sünni olmak üzere tüm Müslümanlara merci olarak hizmet vererek Şia mektebinin iktidarını mantık ve muhakeme ile tüm Müslümanlara ispatlamış oldu.

Bu yapıcı girişimler o kadar etkili oldu ki Şafii, Mali ve Ebu Hanife gibi Ehli Sünnet’in büyükleri bile İmam Cafer Sadık as’ın nezdinde bilim öğrenmeye başladı.

https://irangercekleri.net/imam-humeynira-omrunu-muslumanlar-arasinda-vahdet-olusturmaya-adadi-2/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı