İmam Ali Hamaneyİslami VahdetMezheplerSünni Mezhebi

“İmam Ali Hamaney’in fetvası Şia’ya duyduğum düşmanlığı zihnimden sildi”

Lübnanlı Aşırı Radikal Selefi Ömer Bikri:
İmam Hamaney’in fetvası Şia’ya duyduğum düşmanlığı zihnimden sildi
“Ben yanlışlıkla Şiaları rafizi bilirdim ve öyle düşünüyordum ki onlar tüm sahabeleri tekfir ediyorlar, ancak İmam Hamaney’in fetvasını duyduktan sonra Hizbullah’a ve hatta Lübnanlı Şialara karşı sürdürdüğüm saldırılarımı durdurdum ve bu konudaki düşüncelerimi değiştirdim.”
Lübnanlı ünlü selefi “Ömer Bikri” el-Cezire’ye vermiş olduğu röportajda şunları söyledi: “Seyyid Hasan Nasrullah, ben İmam Hamaney’in fetvasına –ki fetvada müminlerin annelerine hakaret etmenin haram olduğu duyurulmuştu- tabiyim açıklamasını yaptıktan sonra Şia’ya karşı duyduğum düşmanlık zihnimden silindi.”
El- Cezire kanalının ünlü programcısı “Gassan b. Ceddev”un sunduğu “Hivar-u Meftuh” adlı programa konuk olarak katılan Ömer Bikri şunları söyledi: Ben yanlışlıkla Şiaları rafizi bilirdim ve öyle düşünüyordum ki onlar tüm sahabeleri tekfir ediyorlar, ancak imam Hamaney’in fetvasını duyduktan sonra Hizbullah’a ve hatta Lübnanlı Şialara karşı sürdürdüğüm saldırılarımı durdurdum ve bu konudaki düşüncelerimi değiştirdim.
Ömer Bikri, Lübnan’ın tanınmış selefilerinden ve oldukça aşırı radikal biri olarak biliniyor. Yıllarca İngiltere’de yaşamış ve Şialara karşı aşırı sert tutumundan –onları rafizi olarak adlandırmakta- tanınıyor.
Bilindiği üzere İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah uzma Seyyid Ali Hamaney’in yayınlamış olduğu fetvanın ardından Ehli sünnet dünyasında çok güzel yansımaları olmuş ve bir çokları bu fetvanın etkisi altında kalmıştı. Bu fetvadan sonra mutaassıp vahabi ve Siyonistlerin fitnelerinin kökleri kazınmış ve Ömer Bikri gibi radikal kişiler bu şekilde etki altında kalmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu