KaynaklarEhl-i Beyt

Hz. Ali Ekber’in Mübarek Doğum Günü

Bugün 28 Nisan 2018’e tekabül eden Hicri Kameri 11 Şaban 1439 Ehli Beyt’in (as) üçüncü imamı Hz. Hüseyin bin Ali (as)ın oğlu Hz. Ali Ekber’in mübarek doğum günüdür.Hz. Ali Ekber (as) Hicretin 33. Yılında 11 Şaban tarihinde dünyaya geldi. Babası Ehli Beyt imamlarının üçüncüsü ve annesi Leyla Binti Ebi Merra’dır.

Denildiğine göre dış görüntüsü ve ahlaki yapısı Hz. Peygamber Ekrem’e (s.a.a) çok benzemekte idi. Aşura Vakıasında olağanüstü cesaret ve fedakârlık sergilemiş ve Yezid ordusuna karşı savaşırken Kerbela sahrasında şehit olmuştur.

Rivayetlerin naklettiğine göre Aşura’da şehit olan Beni Haşim’den ilk kişidir. Kabri şerifleri değerli babası İmam Hüseyin’in türbesinin yanındadır.Lakap ve KünyesiTarihi kaynaklarda lakabının “Ekber” künyesinin ise “Ebu’l Hasan” olduğu geçmiştir.

Hicretin 33. Yılında Şaban ayının 11’inde Medine’de dünyaya gelmiştir ve hicretin 61. Yılında Muharrem ayının 10’unda Aşura Hadisesinde babası ve çok sayıda Beni Haşim’le birlikte Kerbela’da şehit olmuştur. Kabri şerifleri Kerbela’da değerli babası İmam Hüseyin’in ayak ucundadır. Ulema, Hz. Ali Ekber’in (a.s) “Ekber” lakabı ile İmam Hüseyin’in (a.s) en büyük oğlu olduğunu rivayet etmiştir.

İran İslam cumhuriyeti takviminde ise Hz. Ali Ekber (as)ın mübarek doğum günü “Gen Günü” olarak isimlendirilmiş ve özel etkinliklerle kutlanmaktadır.

İran Gerçekleri olarak bu mübarek doğumu tüm Müslümanlarına, Ehli Beyt dostlarına ve siz değerli dinleyici ve okurlarımıza tebrik ederiz.

İLGİLİ YAZI:
https://irangercekleri.net/imam-hamaneiden-siyonist-israille-iliski-kuran-islam-ulkelerine-uyari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu