İran Gerçekleri

Gulami: İran’da 50 Bin Yabancı Üniversite Öğrencisi Eğitim Görmekte

İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Mansur Gulami, İran üniversitelerinde 50 bin yabancı üniversite öğrencisinin eğitim gördüğünü belirtti.

Gulami, Tebriz’de yaptığı açıklamada, bu öğrencilerin çoğunun burslu olarak okuduğunu belirterek, bir bölümünün de kendi imkanları ile okuduklarını söyledi.

Burslu öğrencilerin genelde bilgisayar ve hukuk bölümlerinde okuduklarını ve bir bölümünün de sosyal bilimler, dini ilimler ve Farsça edebiyat bölümlerinde okuduklarını ifade eden Gulami, kendi imkanları ile okuyan öğrencilerin büyük bölümünün Farsça ve felsefe bölümlerinde okuduklarını söyledi.

Gulami, Temel Bilimler, Mühendislik, Tıp alanında tahsil gören yabancı öğrenci sayısının artmakta olduğunu belirtti.

Gulami, kendi imkanları ile tahsil gören öğrencilerin genelde Çin, Irak ve Orta Asya ülkelerinden ve burslu öğrencilerin de genelde komşu ülkeler ve direniş cephesi ülkelerinden olduklarını söyledi.

1947’de kurulan Tebriz üniversitesinin, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, Türkiye, Tacikistan, Kıbrıs, Tayland ve diğer bazı ülkelerdeki üniversitelerle 50 işbirliği anlaşması bulunuyor.

https://irangercekleri.net/imam-ali-hamaney-filistin-konusu-kesinlikle-filistin-halki-ile-islam-dunyasinin-lehine-sonuclanacak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı