Genel

Esad’dan Erdoğan’la İlgili Önemli Açıklamalar

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rus televizyonu NTV ile söyleşisinde, “Türkiye’yi Suriye’ye ABD’nin gönderdiğini” öne sürdü.

Esad, sunucunun ‘ABD ile Türkiye’nin Suriye’de görüş ayrılığı yaşadığına’ ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

“Buna inanmayın; Amerika her şeyi kontrol ediyor, Türkiye’yi kontrol ediyor ve Türkiye’yi Amerika gönderdi. Erdoğan beş yıl önce Suriye’yi işgal etmek istediğinde Türkiye’yi Amerika engelledi. Ona ‘Hayır’ dediler. Neden? Çünkü o sırada teröristler başarılı oluyordu, genişliyordu, ‘Erdoğan’a neden ihtiyacımız olsun?’ dediler. Teröristler geri çekilmeye başladığında, Erdoğan’a ‘Artık müdahale edebilirsin çünkü işler Suriyeliler, Ruslar, İranlı gruplar ve teröristlerle savaşan gruplar için iyi gidiyor. O yüzden işleri yeniden karıştırmak için müdahale etsen iyi olur’ dediler. Şu an yaşanan bu ama söz konusu bölgelerin hepsi ABD’nin kontrolünde, başkasının değil.”  

Esad söyleşide, ‘ülkenin kuzeyindeki Türkiye destekli silahlı grupların kontrol ettiği bölgeleri uzlaşma ya da güç yoluyla ele geçireceklerini’ de söyledi. Esad, ‘Türkiye destekli grupların kontrol ettiği kuzey bölgeleri’ hakkındaki soruya şu yanıtı verdi:

“İki yol seçtik: İlk ve en önemli olanı, uzlaşma… İkinci yol ise teslim olmaz ve barış yapmayı reddederlerse, teröristlere saldırmak. Onlarla savaşacağız ve kontrolü güç yoluyla alacağız. Bu bizim için kesinlikle en iyi seçenek değil ama ülkenin kontrolü almanın tek yolu.”

https://irangercekleri.net/suudi-arabistanin-silah-deposuna-fuze-saldirisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı