Genel

ENKS: Türkiye İle ABD, Menbiç Konusunda Önceden Anlaşmıştı, PYD Bunu Biliyordu

Kısa adı ENKS olan Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, PYD’nin ABD ile Türkiye arasında yapılan ve Türkiye’nin Menbiç’e girmesini öngören anlaşmadan haberdar olduğunu söyledi.Kısa adı ENKS olan Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, PYD’nin ABD ile Türkiye arasında yapılan ve Türkiye’nin Menbiç’e girmesini öngören anlaşmadan haberdar olduğunu söyledi.

Erbil merkezli K24 televizyonunda yayınlanan “Rojev” programına konuk olan ENKS’li İbrahim Biro, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Suriye’deki güçlerini çekme kararıyla Rusya’da, Türkiye’nin Suriye topraklarına girip kısa vadede çıkmaması endişesi oluştuğunu söyleyen Biro, “Türkiye’nin Suriye’ye girip kısa süre sonra çıkması Rusya için sorun değil ancak Türkiye’nin hemen çıkmaması Rusya için sorun. Bu yüzden Türkiye Menbiç’ten eli boş çıkmaz” dedi.

ABD’nin Türkiye’yi her zamankinden daha çok yanında istediğini söyleyen Biro, “ABD Türkiye’nin Rusya’yla aynı cepheye geçmemesi için Türkiye’ye birçok hediye veriyordu. Ancak ABD Türkiye’ye, Menbiç operasyonunun başlamasından Rakka operasyonunun bitimine kadar Rojava’da YPG’yle, Kandil’de PKK’yla savaşmaması gerektiğini söylüyordu. Brett McGurk bunu iki yıl önce Washington’da ENKS heyetine anlattı” ifadelerini kullandı.

Biro sözlerini şöyle sürdürdü:

“McGurk, ENKS heyetine ABD ile Türkiye arasında Rakka savaşı sonrasıyla ilgili Menbiç’e dair anlaşmalar olduğunu söyledi. Menbiç’de Kürtlerin kalmayacağını ve Türkiye’nin kente gireceğini iletti.

Türkiye, Afrin’de olduğu gibi Menbiç’e girmeleri için grupları hazırladı. Suriye rejimi de Menbiç’e girecek grupları hazırladı. Bölgede savaş çıkmaması için tüm taraflarla diyalog halindeyiz.”

ABD, Rakka savaşından sonra PYD’nin değişiklikler yapmasını istedi ancak maalesef PYD bunları yapmadı. Fransa var gücüyle PYD’yi Suriye Anayasa Komitesi’ne dahil etmek için çabaladı ancak PYD yine kendi bildiğini yaptı.

ABD 2014 yılından beri Roj Peşmergeleri’nin Suriye Kürt bölgesine geçmesi için uğraşıyor ancak PYD bunu kabul etmiyor. ABD açıkça bize, IŞİD’le savaştıkları için PYD ve YPG’ye baskı uygulamak istemediklerini söyledi.”

https://irangercekleri.net/iran-islam-cumhuriyeti-nizamini-devirmek-abdnin-bozguna-ugrayan-kuruntusu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu