Hizbullah

Emin Hatit: İsrail Gelecek Savaşta Tahran’dan Gazze’ye Uzanan Bir Direniş Cephesi İle Karşı Karşıya Kalacak

Siyonist rejim başbakanı Binyamin Netanyahu, siyasî varlığını sürdürmek ve içinde bulunduğu krizin şiddetini azaltmak için bir operasyona ihtiyaç duyuyordu.Qodsna’nın haberine göre; Lübnanlı araştırmacı Emin Hatit İsrail ordusunun İsrail-Lübnan sınırında başlattığı Kuzey Kalkanı operasyonu ile ilgili olarak şunlara dikkat çekti: Bu operasyon askerî müdahale ya da Lübnan’a karşı bir savaş değildir. Çünkü İsrail, Direniş Ekseni karşısında güçsüzdür ve Netanyahu bu operasyonu içinde bulunduğu buhranlı durumun şiddetini azaltmak için kullandı.

Hatit sözlerine şunları da ekledi: İsrail birçok krizle karşı karşıya ve birçok cephede de yenilgi yaşadı, öyle ki bunun en son örneğini Gazze ve Suriye cephelerinde gördük.

Lübnanlı analist Filistin El Yevm ile yaptığı söyleşide şunları aktardı: Siyonist rejim başbakanı Binyamin Netanyahu kendisinin de içinde bulunduğu krizin şiddetini azaltmak ve siyasî varlığını devam ettirmek için bir operasyona ihtiyaç duyuyordu. Özellikle de Liberman’ın savaş bakanlığından istifası sonrası çok daha fazla sorunla karşı karşıya kaldı ve ayrıca kabinesinin düşme tehlikesi yaşadığını da görüyor. Tüm bunlardan dolayı halkın, başbakanın başarısızlığını ve Lübnan Hizbullah’ı, Gazze ve Suriye’ye karşı yenilgilerini unutabilmesi için yeni bir işe koyuldu.

Analist, Kuzey Kalkanı operasyonunun hiç bir surette Lübnan’a karşı ciddi bir savaşa dönüşemeyeceğini bir kez daha yineleyerek şöyle konuştu: İsrail yeni bir savaşa başlama gücüne sahip değil. Bir yandan, Netanyahu iç ve dış krizin tam ortasında yer almaktadır; Suriye’de elleri bağlanmıştır ve Gazze’de de direnişe karşı koyabilme gücünü yitirmiştir; içeride de kabarık yolsuzluk dosyaları ile boğuşmaktadır. İşte bu yüzden karşı karşıya kaldığı krizlerden sıyrılabilmek ve İsrail kamuoyunun yönünü değiştirebilmek için de kendisini Lübnan sahnesine atmıştır.

Hatit şunları da dile getirdi: Lübnan Hizbullah’ı savaşı başlatan taraf olmayacaktır ancak İsrail ordusunun müdahalelerine karşı her türlü tepkiyi vermeye de hazırdır. Ayrıca bana göre İsrail gelecekteki savaşta, Tahran’dan Gazze’ye uzanan bir direniş cephesi ile karşı karşıya kalacaktır.

https://irangercekleri.net/lubnan-hizbullah-hareketi-israilliler-bir-kustahlikta-bulunurlarsa-pisman-olurlar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı