İslami VahdetMezheplerSünni Mezhebi

El Ezher Şeyhi: “Şia’lar Bizim Müslüman Kardeşimizdir.”

“eremnews.com” Arap Haber Sitesi’nin bildirdiğine göre El Ezher Üniversitesi Şeyhi Dr. Ahmet El Tayyib, Şia’nın bölge için tehlike arz ettiği yönündeki haberleri eleştirerek “Şia’lar bizim Müslüman kardeşimizdir” diye konuştu. Dr. Ahmet konuşmalarına şöyle devam etti:
“El Ezher Üniversitesi eski Şeyhi Mahmud Şaltut’un açık fetvası Müslümanlar arasında vahdet olduğu ve sadece bazı konularda görüş ayrılığı yönündedir. Yemen ve Irak’ta cereyan eden olaylar tamamıyla siyasidir. Din, buralarda bir silah olarak kullanılıyor. Bu siyasi çekişmelere din rengi vermek savaş ve vahşeti daha da şiddetlendirdi.
İslam dini, takipçilerini belirli bir mektepten taklit etmeye zorlamamıştır. Her Müslüman, doğru olan ve sahih kitaplarda hükümleri beyan edilen her mektebe tabi olabilir. Dört mezhepten birine mensup olan biri, başka bir mezhebe de (hangisi olduğu önemli değil) müracaat edebilir.
Ehlisünnet’in dört mezhepten birine uymak nasıl caizse 12 imam Şia’sı olarak bilinen Caferi Mezhebi’ne de uymak caizdir. Bu nedenle doğru olan şey, Müslümanların tabi oldukları muayyen mezhepte taassup etmekten kaçınmalarıdır. Çünkü İslam dini ve ilahi şeriat, hiçbir mezhebe tabi olmadığı gibi hiçbir mezhebin de tekelinde değildir. Aksine tüm mezhep mensuplarının içtihatları ilahi dergâhta makbuldür. İçtihat ve din adına görüş bildirmeye gücü olmayan her insan istediği mezhebi seçip o mezhebin fıkıh hükümlerine göre amel edebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı