İran Teknolojisi

Çinli Yetkiliden İran’ın Bilim Ve Teknolojideki İlerlemesine Övgü

Çin’de Komünist Partisinin liderliğindeki hükümetin uluslararası işler bakanı Song Tao, İran-Çin arasında ilişkilerin çeşitli alanlarda gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, ‘İran’ın bilim ve teknolojideki ilerlemesi takdire şayandır’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, İran’a bir heyet başkanlığında gelen Song Tao, dün İran cumhurbaşkanının bilim ve teknoloji işleri yardımcısı Surena Settari ile görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkilerin geçmişine temasla, bu ilişkilerin şimdi daha da geliştiğini ve ‘bir kuşak bir yol’ projesiyle bu ilişkilerin bundan sonra da daha da gelişmesini beklediklerini söyledi.

Song Tao, İran’ın savunma alanındaki başarılarını takdir ederek ‘İran kendini savunmaktadır’ dedi ve ”Amerika’nın İran ve Çin’e baskılarının bir sonucu olmayacaktır’ dedi.

Sözkonusu görüşmede Surena Settari de, iki ülkenin bilim ve teknoloji alanında önemli gelişmeler kaydettiğini ve işbirliklerin arttığını belirtti.

Bu arada Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çun İng, bölgedeki gerginliklerin azaltılmasın en iyi yolun uluslararası camianın Amerika’nın İran aleyhindeki baskılara karşı gelmek olduğunu söyledi.

İng, Amerika’nın artan baskılarının bölgeyi gerginleştirdiğini belirterek, ülkesinin bu baskılara karşı olduğunu ve bu konuyu da defalarca ilan ettiğini söyledi.

Viyana’da düzenlenen KOEP Ortak Komisyon Toplantısına değinen İng, KOEP üyesi ülkelerinin Amerikan baskılarının neden olduğu sorunların farkında olduklarını ve bundan dolayı ambargoların azaltılması için gerekenleri yapacaklarını ilan ettiklerini söyledi.

https://irangercekleri.net/irak-savunma-bakani-hasdi-sabi-tum-iraka-aittir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı