İran Gerçekleri

Cihangiri: Uluslararası Camia İran’a İlaç Ambargosuna Tepki Vermeli

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri uluslararası camiadan Amerika devletinin İran milletinin sağlığını tehdit eden ilaç ambargosu karşısında sessiz kalmamasını istedi.

İran’ın Kiş adasında düzenlenen 7. Uluslararası Sağlık Forumu’nda konuşan Cihangiri, uluslararası camia Amerika devletinin insanlık dışı uygulamalarına karşı her türlü baskı aracını kullanması gerektiğini belirterek, İran’ın sağlık sektörünü tehdit etmek, bölge ülkelerinin tümünü tehdit etmek anlamına geldiğini ifade etti.

Amerika devleti Bercam nükleer anlaşmasından çekilerek nükleer yaptırımları yeniden dayatmasının ardından İran İslam Cumhuriyeti Amerika aleyhine uluslararası adalet divanında dava açtı.

Uluslararası adalet divanı 3 Ekim 2018’de İran’ın açtığı davaya bakma salahiyetini onayladıklarını açıkladı ve Amerika’nın İran’a dayattığı ilaç ve gıda maddeleri ve insani yardım yaptırımlarını kaldırması yönünde karar verdi.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı cihangiri konuşmasında ayrıca Amerika devletinin İran’da sel felaketinden etkilenen vatandaşlara yardım ulaştırılmasına engel olduğunu hatırlatarak, bu son sel felaketi Amerikalı devlet adamlarının insan hakları iddiaları ile ilgili ciddi bir sınav olduğunu ve sonuçta Amerika’nın rezilliğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı.

https://irangercekleri.net/debka-kasim-suleymani-hizbullahtan-hamas-icin-3-bin-kisilik-yeni-bir-askeri-birlik-kurmasini-istedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu