İslami VahdetŞia MezhebiSünni Mezhebi

Ayetullah Vahit Horasani’nin, Ehli Sünnet Halifelerine Saygısızlık Edenlere Tepkisi

Ayetullah uzma Vahit Horasani, bugünkü fıkıh dersinde ehli sünnet halifelerine saygısızlığın kabul edilir bir durum olmadığını ve öğrencilerinden bu tür davranışlardan uzak durmasını istedi.

Ayetullah uzma Vahit Horasani’nin bu sabah verdiği fıkıh hariç dersinde ehli sünnetin saygı duyduğu ikinci halifeye saygısızlıktan sakındırarak, öğrencilerinden önceden olduğu gibi ehli sünnetin halifelerine saygısızlıkta bulunmamalarını istedi.

Olay şöyle gerçekleşti: Ayetullah Vahit Horasani, ders esnasında ehli sünnet ulemalarından Fahri Razi’nin “Tefsir-i Razi” kitabından bir hadisi okudu. Bu hadisi okuduğu sırada ehli sünnetin ikinci halifesi Ömer İbn Hattab’ın adı geçti. Adı geçtikten sonra “Radıyallahu anh” cümlesi geçti. Cümle geçtikten sonra bazı öğrenciler buna yüksek sesle bazı kelimelerle itiraz ettiler. Bu durum Ayetullah uzma Vahit Horasani’nin onlara karşı açık ve net bir tepki göstermesine sebep oldu.

Bu esnada Şii taklit mercii Ayetullah Horasani , sinirli bir şekilde itirazda bulunanlara bağırarak “Ben size söylememiş miydim benim dersimde böyle cümleler kullanmayın diye” tepki gösterdi!*

Daha öncede açık bir şekilde İslam inkılabı rehberi imam Hamaney ehli sünnetin mukaddesatına saygısızlıkta bulunmanın haram olduğunu belirtmiş, öteki taklit merciler de bunu onaylamıştı. Ayetullah uzma Vahit Horasani de ehli sünnetin mukaddesatına saygısızlıkta bulunmanın doğru olmadığını bugün sarih bir şekilde belirtmiş oldu. Çünkü yaşadığımız bu hassas dönemde İslam dünyası, düşmanların açık ve gizli saldırısıyla karşı karşıyadır. Böyle bir dönemde Şii ve Sünniler arasında vahdet ve birliğin kaçınılmaz olduğu herkese açıktır.

Ayetullah uzma Vahit Horasani’nin bu tepkisi, iki cihan hanımefendisi olan Hz. Fatımatu’z Zehra’nın (Allah’ın selamı onun, babasının, kocasının ve çocuklarının üzerine olsun) vefatı yıl dönümü olan “Fatıma Günleri”ne denk gelmesi bunu anlatmak istemektedir ki ehli sünnetin mukaddesatına hakaret etmek caiz değildir. Bu durum Ehl-i Beyt’e (aleyhimu’s selam) saygı ve ihtiram çerçevesinde olmalıdır. Çünkü her türlü hakaret ve uygunsuz davranış, öteki ülkelerde olumsuz tepkilere yol açmaktadır.

*Abna editörünün notu : Bu tür haberlerde bazı ehli sünnet kardeşlerimiz Şiiler takiye yaptıklarından böyle diyorlar, ama gerçekte böyle değillerdir diye yorumlarda bulunmaktadır. Bu kardeşlerim bunu bilmelidir ki bu ders Şia’nın merkezi olan Kum kentinde o da Ayetullah Vahit Horasani’nin has dersinde gerçekleşmektedir. Yani takiye konusu söz konusu bile değildir. Zaten bazılarının iddia ettikleri gibi olsaydı öğrenciler takiye babından yüksek bir sesle böyle itirazda bulunmazlardı.

https://irangercekleri.net/abdulaziz-er-rantisinin-sehadetinin-yildonumu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu