Ayetullah Sistani

Ayetullah Sistani’den Irak’taki Kaosla İlgili Uyarı

Irak’ın taklid merci alimi Ayetullah Ali Sistani, ülkedeki itirazların barışçıl olmasından çıkması ve ülkeye dış müdahale ortamının oluşması konusunda uyarıda bulundu.

İRNA’nın haberine göre, Ayetullah Sistani’nin Kerbela cuma namazı temsilcisi Şeyh Aldulmehdi Kerbelai, Ayetullah Sistani’nin bildirisini okurken, Irak’ta yolsuzluk ve hükümetin halka hizmeti konusunda yetersizliklerine işaretle, göstericiler ve güvenlik güçlerinden, gösterilerin barışçı çerçevesinde kalmasını ve bunların şiddete dönüşmemesini istedi.

Ayetullah Sistani, halkın ve devletin malına itina edilmesini isterken, göstericilere, ‘güvenlik güçlerine karşı gelmekten sakınmalarını’ istedi.

Ayetullah Sistani bildirisinde, göstericilerin protestolarının ülkenin genel güvenliğini bozmaması gerektiği zira bunun anayasada garanti altına alındığı ve güvenlik güçlerinin de kanunlar çerçevesinde göstericilerin caddelerde protestolarına izin vermeleri ve göstericilerle çatışmadan uzak durmaları gerektiği yer aldı.

Bildiride, Irak’da yaşanan kaosun dış güçlerin ülkeye müdahale etme ortamını hazırladığına dair kaygı da dile getirilirken, böyle bir durumun ülkenin bölge ve uluslararası güçlerin hesaplaşmaları için bir meydana dönüşeceği uyarısı yapıldı.

Ayetullah Sistani, ülkede yaşanan mevcut krizin Irak halkının birlik ve beraberliğini koruyarak aşılacak türden olduğunu bildirdi.

https://irangercekleri.net/hamas-bizim-ana-destekcilerimiz-iran-ve-hizbullahtir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı