İran Gerçekleriİslami VahdetMezheplerSünni Mezhebi

Ayetullah Sistani “Kendinizden önce Ehli Sünnet’i koruyun”

Ayetullah Sistani’nin iki önemli vekili olan danışmanı ve Necef bürosunun tüm Irak halkına yardım eden Sağlık Hizmetleri Müdürü “Şeyh Yasir Rikabi” ve Ayetullah Sistani’nin Basra vekili “Şeyh Muhammed Sami el-Basti” misafiri oldukları Alulbeyt Müessesi’nin “Haftalık Tefsir Dersleri” programına katıldılar.
Shafaqna haber ajansının bildirdiğine göre Ayetullah Sistani’nin Basra vekili Şeyh Muhammed Sami el-Basti ise kendisinin şahit olduğu bir olayı anlatarak şöyle dedi: “Ayetullah Sistani’nin huzuruna vardık. Basra’da durumlar hassas bir hal almıştı. Ayetullah Sistani bize ‘Eğer Sünni kardeşlerinize karşı bir saldırı olursa canlarınızı onlara siper etmekten çekinmeyin. Kendinizden önce onları koruyun’ dedi.”
Basra’nın beşte birinin Sünni, geri kalanının Şii olduğunu söyleyen Ayetullah Sistani’nin Basra temsilcisi “Kentte iki milyon Şii, beş yüz bin Sünni yaşıyor. Şimdiye kadar asla ülkemizde Şii-Sünni ayrımı olmadı. Hatta Musul’daki olaylar ve ülkedeki karışıklık hat safhaya ulaşınca Basra’daki çoğunluk olan Şiilerin Sünnilere zarar vermemesi için Ayetullah Sistani bizzat bizlere ‘kendinizden önce onları koruyun! Sakın mezhep fitnesi çıkmasına izin vermeyin’ diye buyurdu” dedi.
Şeyh Muhammet el-Basti söylerine şöyle devam etti:
“Çeçenistanlının, Suudi Arabistanlının, Yemenlinin bizim ülkemizde ne işi olabilir ki? Irakta bir mezhep savaşı yok, siyasi bir savaş var. Bizler mezhep fitnesi oyununa gelmeyeceğiz. Elhamdülillah Irak’ta basiretli, dirayetli bir merceiyet makamı var. Yüce Allah Ayetullah Sistani’ye ve diğer müçtehitlere uzun ömürler versin, onlar var oldukça hiç kimse mezhep fitnesi çıkarmaya muvaffak olmayacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı