Genel

Avn: İsrail Bölgeyi Çökertmek İçin Mücadele Ediyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, ülkenin Siyonist rejimin herhangi bir saldırısına karşı kendini savunma hakları olduğunu vurgulayarak, İsrail’in bölgeyi ayrıştırmak ve çökertmek için çalıştığını vurguladı.
Lübnan ordusunun terörle mücadeledeki başarısına atıfta bulunan Mişel Avn, Suriye’den ülkemize sızmış olan IŞİD ve El Nusra teröristlerine karşı doğudaki dağlarımızda yürütülen askeri operasyonlarda başarı ile sonuçlanarak dağlarımız terör unsurlarından temizlendi.

Le Figaro gazetesine konuşan Avn’a, “Hizbullah’ın tüm stratejik kararlar üzerinde veto hakkı var mı?” sorusu yöneltilen Avn: “Hayır, Lübnan’da bir anlaşma var, fikir ve görüş ifadesi veto kullanımı anlamına gelmiyor.” cevabını verdi.

Aynı zamanda mevcut hükümetin, işleri ilerletme devleti (geçici olarak) olduğunu söyledi.

“Lübnan’ın, İran ile İsrail çatışmasında kullanılması mümkün müdür?” sorusuna Avn yanıt olarak: “Hayır, ancak Lübnan’a herhangi bir saldırı gerçekleşirse, Lübnan kendini savunma hakkına sahiptir” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı, bazılarının Hizbullah’ın Suriye’deki IŞİD ve El Nusra’ya karşı savaşa katılmasını kınarken, gerçekte teröristlerin Lübnan topraklarına saldırdığını ve Hizbullah’ın bu saldırılara karşı topraklarını savunduğunu vurguladı. Hizbullah’ın Lübnan’ın içinde askeri bir rolü olmadığını ve sınırlarda da herhangi bir eylem yapmadıklarını söyledi.

Avn, Lübnan-Suriye ilişkileri hakkında Lübnan’ın herhangi bir ülkenin içişlerine müdahaleye karşı olduğunu, Lübnan Büyükelçiliğinin Suriye’de ve Suriye’nin de Beyrut’taki Büyükelçiliğinin hala açık olduğunu söyledi.

Mişel Avn ve Es-Sisi Görüşmesi

BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a giden Avn, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Razi, Es-Sisi Mısır ile Lübnan arasındaki tarihi bağları övdü ve ülkesinin Lübnan ile ilişkilerini güçlendirmeyi ve işbirliği içinde olmayı, Arap bölgesindeki gelişmelerde ve sıkıntılarda koordine ve temasta bulunmayı istediklerini belirtti.

https://irangercekleri.net/imam-hamaneyin-aciklamalarinda-kame-vurmanin-seriata-aykiriligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı