İmam Ali Hamaney

Amerikan demokrasisinin rezilliği ve BERCAM’ın geleceği

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei tarihi ve hamaset dolu 19 dey kıyamının yıldönümünde yaptığı konuşmada, Amerika’daki son gelişmeler, İran’ın ABD’nin BERCAM nükleer anlaşmasına dönmesi için şartı, bölgesel varlığı ve İran’ın savunma kabiliyetleri hakkında önemli konulara vurgu yaptı.

Ayetullah Seyyid Ali Hamenei Kum halkının 19 dey kıyamının yıldönümü dolayısıyla cuma günü TV’de yaptığı konuşmasında bu kıyamın ABD karşıtı bir hareket olduğuna değinerek ” 19 dey kıyamı büyük putun vücuduna indirilen ve günümüze dek devam eden İbrahimi baltanın ilk darbesidir.” ifadesine vurgu yaptı.

Ayetullah Hamenei beyanatlarında, ABD’nin çeşitli dönemlerde İran’la ilgili siyasetlerine ve günümüzde ABD’de vuku bulan gelişmelere işaretle bu ülkenin siyasi ve ekonomik durumunu berbat olarak değerlendirdiler.

Amerikan seçimlerinin durumu, Amerikan liberal demokrasisinin etkisizliğini ortaya çıkardı ve Amerikan halkının isyan ve Kongre binasını işgal etmesi,bu ülkenin dünyadaki dost ve düşmanlarının alay konusu oldu. 2020 ABD başkanlık seçimleri tüm bu değerlerin etkisizliğini ortaya çıkardığından, demokrasi, insan hakları ve Amerikan değerleri artık bugün insanların fikir temelini oluşturmuyor.

İslam İnkılabı Rehberi, Amerika’daki mevcut durumu ve ABD Kongre binasına yapılan saldırıyı değerlendirirken, 2009 ayaklanmasına atıfta bulunarak, “Hş takvimle 1388 yılındaki isyan hareketinde Amerikalıların İran’ın başına getirmek istedikleri şimdi 1399 yılında kendi başlarına geldi.”dediler.

Amerika’daki mevcut durum, bu ülkede istikrarsızlığın doruğuna işaret ediyor ve hatta ABD’li yetkililer 6 Ocak 2021 olayını Amerikan tarihinde bir leke olarak gördüler. Bir başka deyişle Amerika sonrası dönemin başlangıcı olarak yorumladılar.

Bu bağlamda ABD eski başkanı Barak Obama Kongre binasına baskın olayına ve Washington’da yaşanan kargaşaya ilişkin tepki göstererek ” Bu utanç verici leke ABD tarihinde kalacaktır.” dedi.

Amerika dış ilişkiler konseyi düşünce kuruluşu başkanı Richard Haas’a göre, Amerika sonrası dönem başlarsa, kesinlikle Trump taraftarlarının Kongre’ye saldırdığı gündür. Haas, kongre olayının ABD’nin uluslararası imajı üzerindeki sonuçlarıyla ilgili endişelerini şöyle dile getirdi: Dünyadaki herhangi birinin daha öncede olduğu gibi bizi aynı şekilde görmesi, saygı duyması, korkması veya bize güvenmesi olası değildir. Amerika sonrası dönem başlıyorsa, bugün kesinlikle.

Yaptırımlar, bölgesel varlık, BERCAM nükleer anlaşma ve İran’ın savunma kapasitesi, İslam İnkılabı Rehberi’nin önemli noktalara değindiği diğer konulardı. İranlı yetkililer, Batı’nın ve İran halkının düşmanlarının İran halkına yönelik baskıcı yaptırımları sona erdirmek zorunda olduğunu defalarca vurguladılar. İran halkına yönelik yaptırımlar, korona salgınının zirvesinde bile devam eden bir suç oldu.

Bugünlerde, Beyaz Saray’da güç değişikliği yapıldığı bir sırada bazı Avrupa ülkeleri, yaptırımların tamamen kaldırılmasının temel ilkesine bakılmaksızın, aynı zamanda İran’ın savunma kabiliyeti ve onun bölgedeki varlığı hakkında müzakere etmekten bahsediyor. Bu bağlamda İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei şöyle bir açıklama yaptılar: İslam Cumhuriyeti nizamı, bölgede dostları ve destekçileri güçlenecek şekilde davranmakla yükümlüdür ve İran’ın bölgedeki varlığı temelde istikrar sağlayıcı bir gerçektir.

BERCAM nükleer anlaşma konusunda, tarafların pratikte taahhütlerini yerine getirmemesinin ardından İran hükümeti, son nükleer eyleminde İslami Şura Meclisi yasasını uyguladı ve Fordo nükleer tesislerinde % 20 uranyum zenginleştirmesi uygulandı.

https://irangercekleri.net/iran-meclisi-erdoganin-sozlerini-kinadi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu