İran Gerçekleri

Amerikalı General: Kasım Süleymani Savaş Meydanında Oldukça Karizmatiktir

Amerikalı bir general, yaptığı bir radyo röportajında Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin dünyanın en karizmatik askeri liderlerinden olduğunu belirterek onun işlerini olağanüstü bir etkiyle yaptığını söyledi.


Amerika ordusunun emekli generali ve bu ülkenin önceki özel operasyonlar ortak komutanlığı başkanı General Stanley McChrystal, İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin dünyanın en karizmatik askeri liderlerinden olduğunu inandığını söyledi.McChrystal, Amerika’da yayın yapan “Slem” radyosuna “Dünya Liderleri: Efsane ve Gerçek” isimli yeni yazdığı kitabı konusunda röportaj verdi ve Amerika’nın Batı Asya’daki siyasetleri ve bu bölgenin asli aktörleri hakkında konuştu.

McChrystal, ilk önce Amerika Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını şöyle değerlendirdi: Bu kötü bir karardı. Bana göre biz bölgedeki nüfuzumuzu kaybediyoruz. Elbette oradaki askerlerimizin varlığının tehlikelerini canımızla ödemek istemiyoruz, ama orada nüfuz sahibi olmalıyız ve bunun için de orada olmalıyız.

Bu emekli general, bu kararın Amerika’nın bölgedeki kazanımlarına etkisi hakkında sorulan soruya şöyle cevap verdi: Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesi sadece bu ülkenin Irak’taki kazanımlarını tehlikeye sokmakla kalmıyor, Batı Asya’nın istikrarını da tehlikeye sokuyor.

McChrystal, Daeş’in Batı Asya’dan tamamen çıkarılıp çıkarılmadığına dair sorulan soruya şu cevabı verdi: Bana göre onlar henüz büyük bir tehlikedirler. Daeş, nefer ve savaşçıdan ziyade daha çok bir inançtır. Bu yüzden onun tek tek fertleri üzerine odaklanmak gerekir. Onların sistemi henüz yine güçlüdür ve onlarla mücadele etmek gerekir.

Program sunucusu, programın sonunda McChrystal’den General Kasım Süleymani hakkındaki görüşünü şu soruyla sordu: Kasım Süleymani’ye baktığınızda, sizin en büyük rakibiniz ve İranlıların operasyon komutanı unvanıyla, o askeri ve karizma bakımından dünyanın diğer liderleriyle ölçüşebiliyor mu?

McChrystal bu soruya şu cevabı verdi: “Evet, gördüğüm şeylere dayanarak şunu diyebilirim ki o, onların sahip olduğu en iyi kişidir. Bizler İranlılarla mücadele ettiğimizde onu araştırdık. Onu gözetledik, o savaş meydanında olduğunda oldukça karizmatiktir. Muhtelif yerlerde operasyonlar düzenledi ki hiçbir Amerikalı komutan her ölçüdeki yetkileriyle onun gibi değildi. Kasım Süleyman’daki siyasi güç onun birçok işi yapmasına izin veriyor. Ama o, işlerini sakin bir şekilde ve olağanüstü bir etkiyle yapıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu