Genel

ABD’nin Fitne Memuru Bölge Turunda: Hedefi Astana Birlikteliğini Bozmak

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey göreve atanır atanmaz bölge turuna çıktı. ‘Operasyon’ adamı Jeffrey’nin öncelikli hedefi, Türkiye’nin Rusya ve İran ile arasını açmak ve Astana sürecini bozmak. Jeffrey’nin çantasındaki acil gündem ise İdlib.


Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey İsrail, Ürdün ve Türkiye’yi ziyaret ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakan yardımcılarından Joel Rayburn dört günlük ziyarette Jeffrey’e eşlik ediyor. Jeffrey’nin İsrail’deki üst düzey görüşmelerinde ABD’nin İsrail’le “ortak çıkarlarını ilgilendiren konuları” ele alacağı, ayrıca İsrail’in güvenliği ve İran’ın bölgede “istikrarı bozucu girişimleri” kapsamında Suriye krizinin ele alınacağı belirtilmişti.

İDLİB OPERASYONUNU ÖNLEMEK

Tipik bir İsrail dostu ve İran düşmanı olan Jeffrey, Ankara ile Tahran arasındaki ortaklığı ABD açısından en tehlikeli gelişme olarak görüyor. O nedenle Jeffrey’nin görüşmelerinde Ankara-Tahran ortaklığına özel bir ağırlık vermesi bekleniyor. Jeffrey’nin Türkiye gündeminde ise acil konu İdlib operasyonu. ABD, Suriye’nin İdlib operasyonuna başından beri karşı çıkıyor. Ancak ABD’nin hedefi İdlib başta olmak üzere, Suriye’de Türkiye ile Rusya ve İran arasındaki eşgüdümü ve ortaklığı bozmak.

ASTANA ORTAKLARI İDLİB’DE BİRLİKTE

Ancak, ABD’nin bu amacı gerçekleştirmesi mümkün gözükmüyor. Sabah gazetesinin haberine göre, İdlib’de Türkiye’nin Rusya ile izleyeceği yol belirlendi. Haberde şu bilgilere yer verildi: “Terör örgütlerinin silahlarını bırakmaları için tanınan sürenin az kaldığı öğrenildi. İdlib’deki ilk hedef ise terör örgütü el-Nusra’nın yuvalandığı bölgelere yönelik eş zamanlı operasyonun başlatılması. Böylece İdlib’de yeni bir insani krizin önüne geçilmesi planlanıyor. İdlib’deki terör örgütleri ise kendilerine yönelik saldırının gerçekleşmesi durumunda Suriye’nin Halep ve Hama şehrinin yanı sıra liman kenti olan Lazkiye’ye gireceklerini belirtiyor. 3.5 milyon insanın yaşadığı İdlib’de sivillere yönelik insani yardım koridorların açılması için görüşmeler sürüyor. Bu insani yardım koridorların Türkiye’nin kontrolü altında olan Afrin ve Fırat Kalkanı bölgelerine açılmasının masada olduğu öğrenildi.

https://irangercekleri.net/baeli-subaylarin-yemenli-tutuklulara-karsi-siddeti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı