İmam Ali Hamaney

ABD Yaptırım Ve Baskı Düşüncesinde; İran İlerleme Yolunda

ABD yönetiminin İran Devrim Muhafızları’nı yasadışı bir şekilde terör örgütü olarak ilan etmesine yoğun tepki ve kınama açıklamaları geldi. ABD’nin bu iğrenç girişimi kuşkusuz stratejik bir hatadan ibarettir ve İran milleti bu küstahlığa ağır yanıt verecek.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, dün bir grup devrim muhafızları personeli ve komutanını kabul ettiği görüşmede, Amerikalılar’ın Devrim Muhafızlarına karşı düşmanlığının nedeninin onun ülke ve devrimi savunmakta öncül bir güç olduğunu belirterek, Amerika ve cahil düşmanların 40 yıldır İslam Cumhuriyeti’ne karşı elinden geleni yaptıklarını, ancak hiçbir halt edemediklerini vurguladı.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri de dün Silahlı Kuvvetler komutanları, yöneticileri ve personeline hitaben yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin Devrim Muhafızları’na karşı kararını kınayarak şöyle dedi: “Kutsal ve güçlü İran İslam Cumhuriyeti Nizamı bu akılsız karar karşısında muhakkak sessiz kalmayacak ve ABD ordusunun Batı Asya bölgesindeki CENTCOM olarak bilinen güçlerini terörist olarak ilan etmiştir, en ufak bir hata yaparlarsa onlara sert ve kesin karşılık vereceğiz.” diye konuştu.

ABD’nin uluslararası kurallar ve ilkelere aykırılık teşkil eden iğrenç girişimleri, Washington’u kendi hedeflerine ulaştıramadığı gibi, ABD’yi uluslararası arenada ciddi meselelerle karşı karşıya bırakmıştır.

Nitekim Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, ABD’yi Devrim Muhafızları’nı terörist olarak ilan etmesi için eleştirerek, büyük güçler başta olmak üzere ülkelerin zorbalık yapmaktan kaçınmaya ve uluslararası kurallara saygı göstermeye çağırdı.

Çin yetkili bu bağlamda şöyle dedi: Bölge dışındaki büyük güçler başta olmak üzere ilgili ülkelerin bölgede gerilimi artıracak girişimler değil Batı Asya bölgesinde barış ve istikrara katkı için daha fazla çabalarda bulunmalarını temenni ediyoruz.”

Dış politika uzmanlarından Seyyid Muhammad Sadık Harrazi de kaleme aldığı bir yazıda şöyle yazıyor: Sahiden ABD’nin terör listesinin itibarı nedir. Listede hem IŞİD’in ismi yer almakta hem de IŞİD ile mücadele eden en önemli güçler; yani İran Devrim Muhafızları. Bu ne gülünç bir listedir ki onda hem Amerikalılar’ın bizzat askeri vesiyasi yardımlarıyla türetilip nemalanan el Kaide, Taliban, IŞİD ve diğer terör örgütlerinin ismi görünüyor. Bu ne skandal bir listedir ki terör örgütü Halkın Münafıkları oturumlarında konuşma yapıyor ve örgütün kararlarına uyup, listeye isim ekleyip, kaldırıyorlar? Acaba Lübnan ve bölge halkının Lübnan Hizbullah’ına artan ilgili ve sevgisi listenin ne kadar değersiz ve itibarsız olduğunu gösteren en iyi kanıt değil mi? Acaba Carter’in bile HAMAS’ı terörist olarak görüyor olmaması, Amerikan akımlarının “terörle mücadele” kavramıyla bu sinsi oyuna itibar etmediklerini göstermiyor mu?

İran İslam Cumhuriyeti bugün ABD ve Avrupa’nın tüm baskı, yaptırım ve engelleme çabalarına rağmen ilerleme ve kalkınma yolunda emin adımlarla hareket etmeye devam ediyor. İşte ABD’nin İran milletine karşı sonu gelmeyen kin, düşmanlık ve öfkesinin sebebi budur.

Dün Ulusal Nükleer Teknoloji Günü’nde Amerikan yetkilileri, Devrim Muhafızları’na karşı yasadışı ve izansız girişimiyle yaygara koparmaya çalışırken İran İslam Cumhuriyeti üstün bir pozisyon takınarak onlarca değerli nükleer kazanımlarını görücüye çıkararak, ABD’nin bu kuruntu ve hayallerine çizik attı.

Gerek bilimsel alanda, gerek düşmanların tehditleri karşısında askeri kabiliyet ve caydırıcılık güç alanındaki bu başarılar, İran milletinin kudret, azamet ve yenilmezliğini gösteriyor.

İslam İnkılabı Rehberi şunları kaydetti; “Düşmanların algılarının tersine, İran’ın bugünkü gücünün kökünde atom bombası yatmamaktadır. Biz başından beri atom bombasının dini kurallarımıza ters olduğunu ve ona ihtiyaç duymadığımızı vurguladık. Dolayısıyla İran halkının İslam dünyasındaki bugünkü gücü, halkın direnişinden elde edilmiştir”.

https://irangercekleri.net/salihi-amerikanin-kustahliklari-nukleer-faaliyetlerimizi-etkileyemedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı