İran Gerçekleri

ABD Savunma Bakanı’nın İran İslam Cumhuriyeti İtirafı

Geçtiğimiz senelerde İran’ı defalarca askeri saldırı ile tehdit eden ABD’nin Savunma Bakanı bu ülkenin İran’a saldırma gücüne sahip olmadığını itiraf etti.

ABD’nin eski başkanı Georg W. Bush döneminde, bu ülkenin Irak ve Afganistan’a terörizmle mücadele bahanesiyle düzenlediği saldırılar sırasında, İran’a saldırı konusu ciddileşti, ancak sonunda İran’ın caydırıcı gücü sebebiyle bunu yapamadılar. Demokrat Barak Obama döneminde de defalarca İran’a saldırı seçeneğinin masa üzerinde olduğu deklare edildi. Ancak ABD, İran’a saldırı tehdidini hayata geçirmeye cesaret edemedi.

Obama, İran’ı barışçıl nükleer programını felç edici yaptırımlarıyla durdurmaya yoğun şekilde çalıştı. Defalarca İran’ı askeri saldırı ile tehdit etti.

Donald Trump da iktidara geldikten sonra, kabadayıları aratmayacak şekilde İran’ı kudretle tehdit etmeye başladı. Trump 9 mayıs 2018’de yani nükleer anlaşmadan ABD’yi çektikten bir gün sonra İran’ı tehdit ederek şöyle dedi: “İran ya müzakere etmeli ya da başka bir şey olacak.” Trump ayrıca; “Ben İran’a nükleer programına yeniden başlamamasını tavsiye ediyorum. Bunu kuvvetle tavsiye ediyorum. Eğer böyle bir şeye kalkarlarsa, ciddi sonuçlara katlanacaklar.” diye konuştu.

Bazı uzmanlar, Trump’ın “ciddi sonuçlara katlanır” sözünü İran’a karşı askeri seçenek şekilde yorumlasalar da, ABD’nin askeri yetkililerinin son sıralarda yaptıkları açıklamalar, bunun aksini gösterdi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’a askeri saldırı gücüne sahip olmadığını itiraf etti.

Mattis, bazı medya çevresinde ABD’nin İran’ın nükleer tesislerine saldırı hazırlığı yaptığı tahminini de “hayal ürünü” ve “hikaye” olarak niteledi.

Avustralya ABC haber kanalı perşembe günü Avustralya hükümetindeki kaynaklardan naklen, ABD yönetiminin İran’ın nükleer tesislerine saldırmak için hazırlandığını ileri sürmüştü.

Ancak Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, bu iddiayı yalandı.

İran’a saldırı iddiasının ABD Savunma Bakanı tarafından tekzip edilmesi, Amerikalılar’ın İran’ın füze ve asimetrik savaş başta olmak üzere savunma ve caydırıcı gücünün farkında olduklarını ve İran ile ABD arasında olası bir çatışma halinde İran güçlerinin bölgedeki Amerikan güçleri ve üslerine ölümcül darbeler indireceklerini iyi bildiklerini ortaya koymuş oldu.

Son sıralarda İran ile ABD yetkilileri arasında polemik tırmanmış olsa da, ABD Savunma Bakanı, İran’a saldırı iddiasını yalanladı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’a seslenerek, “aslanın kuyruğuyla oynama, pişman olursunuz” açıklamasında bulundu.

Trump da İran Cumhurbaşkanı’nın uyarılarına apar topar twitter hesabı üzerinden yanıt vererek, “asla ABD’yi tehdit etmeyin, sonuçlarına katlanırsınız” şeklinde tehditte bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu tehdidi, İran şöyle dursun Amerikalılar özellikle demokratlar tarafından ciddiye alınmadığı gibi, alaylı bir anlayışla eleştirildi.

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani de Trump’ın İran’a karşı son tehditlerine ezici bir şekilde yanıt vererek şöyle dedi: İran ile savaş başlatırsa, ABD’nin tüm imkanları yok olur”.

İran’ın Washington tarafından gelen tehditlere karşı güçlü tepkisinin ardından Savunma Bakanı gibi üst düzey Amerikan yetkilileri, İran’a askeri saldırı için hiçbir niyetleri olmadıklarını söyledi.

Ancak ABD tarafından gelen tehditler ve ardından yapılan açıklamaların burada bitmesi düşünülmüyor.

İslam İnkılabı zaferi üzerinden geçen 40 sene boyunca ABD’nin İran’a yönelik tehdit ve baskıları bitmiş değildir.

https://irangercekleri.net/tehditler-savuran-abd-muzakere-hayalini-unutsun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu