Genel

ABD Savunma Bakanı: İran’la Önşartsız Görüşmeye Hazırız

ABD Savunma Bakanı Mark Esper göreve başladığı ilk gün yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti ile önşartsız müzakerelere her zaman hazır olduklarını iddia etti.

ABD başkanı Trump ve dışişleri bakanı Mike Pompeo da daha önceki günlerde İran’la önşartsız müzakereye hazır olduklarını bir kaç kez iddia etmişlerdi ama aynı süreçte İran’a yönelik baskı ve askeri kışkırtıcı girişimleri de arttırmışlardı.

İran’la müzakereye hazır olduğunu iddia eden Amerikan yönetimi geçen yıl 8 mayıs tarihinde nükleer anlaşmadan kanunsuz bir şekilde ayrılmış ve ardından İran’a yönelik en ağır yaptırımları uygulamaya geçirmiştir. Bunlardan da bir sonuç alamayan Amerikan yönetimi, İran’a maksimum baskı ve iktisadi yaptırımları uygulamaya koysa da, bu siyasetlerinde şu ana kadar yalnız kaldı. Zira, AB başta olmak üzere Rusya ve Çin gibi BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD’nin kanunsuz uygulamalarına şiddetle karşı çıkıyorlar.

Bu arada İran İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamenei de, 26 haziran tarihinde İran cumhurbaşkanı, yetkililer ve yargı kurumu çalışanlarını kabulünde yaptığı konuşmada, Amerika’nın İran’la müzakere teklifinin asıl hedefinin İran halkının gücünü zayıflatmak ve İran’ı silahsızlandırmak olduğunu belirtmiş ve ”Amerikalılar, halihazırda İran milletinin gücünden korkuyorlar ve onlar bunun önünü almak için İran’a yönelik tekliflerde bulunuyorlar ve böylece İran’ı zayıflatacaklarını ve silahsızlandıracaklarını düşünüyorlar’ dedi.

https://irangercekleri.net/hasdi-sabinin-diyalide-deasa-karsi-operasyonu-basariyla-tamamlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu