İmam Hüseyin’e (a.s)

3 Milyonu Aşkın İranlı Ziyaretçi Kerbela’da

İran Emniyet Genel Müdürlüğü koordine yardımcısı, hicri kameri takvime göre Safer ayının (30 eylül) başından beri 3 milyonu aşkın İranlı ziyaretçinin Kerbela’ya gittiğini belirtti.

İran Emniyet Genel Müdürlüğü Koordine yardımcısı Muhammedali Nuri Nejad dün İran’ın batısında yer alan Hosrevi sınır kapısındaki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Safer ayının başlangıcından şimdiye kadar bir milyon 700 bin İranlının Kerbela’da Hz. Hüseyin’in kabrini ziyaret ederek ülkeye döndüğünü söyledi.

Hosrevi, Mehran, Çezabe ve Şelemçe sınırları İranlı ziyaretçilerin Kerbela’ya giriş yaptıkları kapılardır.

Ayrıca, Safer ayının başından beri en az 170 bin yabancı ziyaretçinin dünyanın 90 ülkesinden Hüseyni erbain merasimlerine katılmak için Kerbela’ya gittikleri belirtildi.

Bilindiği gibi hicri kameri 20 Safer 1441 hz. Hüseyin -as- ve vefalı yarenlerinin Kerbela’da şehit edilişinin 40. günü yıldönümüdür.

Dünyanın muhtelif ülkelerinden müslüman olan ve olmayan Hüseyni aşıklar erbainden aylar öncesinden bu görkemli merasimlere katılmak için hazırlıklara başlayarak, Necef’ten Kerbela’ya kadar yaya olarak bu mukaddes topraklara giderek hamasi Erbain yürüyüşlerine katılmak için yola koyulurlar.

Iraklı resmi kaynakların belirttiğine göre 2 milyonu aşkını İranlı olmak üzere yaklaşık 14 milyon ziyaretçi geçtiğimiz yıl yaya olarak Kerbela’ya giderek, görkemli Erbain yürüyüşlerine katılmıştır.

https://irangercekleri.net/ruhani-dost-ve-kardes-ulkeler-bizi-yalniz-birakmiyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı